„Moja Droga”, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa 2020 w Grzybowie

Rezerwat Archeologiczny „Gród w Grzybowie” oferuje zabawę dla całej rodziny, a także garść ciekawych informacji dla miłośników historii. Impreza z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się w Grzybowie już w tę sobotę, czyli 12 września.

aktualności 01:22 12-09-20201 0

Zeszłoroczna impreza odbyłą się pod hasłem „Polski Splot”. W tym roku hasłem przewodnim jest „Moja Droga”, a oto, czym kuszą organizatorzy imprezy:

Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie od 2010 roku realizuje systematyczną edukację historyczną. W oparciu o wczesnośredniowieczny gród (z X-XI wieku) – obiekt związany z początkami Polski, z dynastią Piastów – możliwe jest prezentowanie przeszłości, zwłaszcza tej związanej z początkami polskiej państwowości. A więc z początkiem naszej wspólnej drogi do teraźniejszości. Okres funkcjonowania grodu był stosunkowo krótki – około 5 pokoleń, a przez następnych niemal 40 pokoleń został wymazany z naszej pamięci. Dopiero pod koniec XX wieku przywrócił go Olgierd Brzeski inicjując badania i sprawił, że zainteresowało się nim grono naukowców a za nimi także miłośnicy historii, turyści. W 2010 roku na grodzie stanął pawilon muzealny dzięki czemu można realizować nie tylko badania, nie tylko program ochrony ale też prowadzić edukację historyczną. Jak widać gród rozpoczynał swoje życie na nowo kilkukrotnie. Mamy nadzieję, że tym razem na stałe będzie w kręgu zainteresowania naukowego i turystycznego stając się żywą pamiątką i świadectwem tworzenia się państwa Piastów stanowiącego zaczątek dzisiejszej Polski.

W ramach tegorocznych EDD planujemy prezentacje życia społeczności z czasów Piastów. W grodowej zagrodzie edukacyjnej grupa rekonstruktorska podejmie próbę odtwarzania życia codziennego, zajęć i rzemiosła wczesnośredniowiecznego.

Zaprezentujemy współczesną drogę grodu – początek nowożytnego zainteresowania grodem dzięki inicjatorowi badań Olgierdowi Brzeskiemu. Badania naukowe spowodowały zainteresowanie turystyczne grodem.

A także (poprzez wystawę plakatów) ukażemy dotychczasowe wydarzenia (edukacyjne, naukowe, wystawiennicze) jakie miały miejsce na grodzie dzięki powstałemu pawilonowi muzealnemu – oprowadzanie po wystawie godz. 11.00.

W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z aktualnymi wynikami badań prowadzonych na grodzie – oprowadzanie po grodzie z przewodnikiem o godz. 10.00 i 14.00.

Od 9.30 do 16.30 dostępne będą następujące atrakcje:

* Grzybowska Akademia Małego Archeologa

* Droga wojownika – sprawnościowy tor przeszkód

* Droga łuczników – miniturniej łuczniczy dla odwiedzających

* Przedstawienia „Legendy polskie” teatru Kamishibai (przygotowane przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej we Wrześni)

* Warsztaty garncarskie

* Wizyta w Kuźni

Wszystkich turystów zapraszamy z koszami piknikowymi, zachęcamy do wypoczynku i zabawy z historią. Odwiedzających gród obowiązuje przestrzeganie aktualnie obowiązujących zasad sanitarnych.

Wstęp wolny.

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

01:22 12-09-2020