Moc wspólnego śpiewania. Patriotyczny koncert Cameraty znów połączył pokolenia

Wrzesiński chór Camerata przedłużył nastrój Narodowego Święta Niepodległości zapraszając na Wrzesińskie Śpiewanki.

kultura 19:36 16-11-20190 0

Koncert obył się 16 listopada w auli SSP nr 1. Były to już czternaste śpiewanki, które Camerata organizuje kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez profesora Stefana Stuligrosza. Mówiąc krótko: chodzi o to, żeby spotkać się i pośpiewać wspólnie znane i lubiane utwory związane z historią naszego narodu.

Wrzesińscy chórzyści śpiewanki organizują zawsze w okolicach 11 listopada. Koncerty Cameraty wpisały się już na stałe do lokalnego kalendarza imprez. Wielu mieszkańców nie wyobraża sobie bez nich Święta Niepodległości.

Tegoroczny koncert podzielony był na dwie części. W pierwszej publiczność usłyszała piosenki patriotyczne i żołnierskie, w drugiej – biesiadne. Publiczności nie trzeba było zachęcać do włączenia się do ich wykonania. Wspólnym chórem wrześnian jak zawsze dyrygowała sympatyczna i pełna niespożytej energii Domicela Cierpiszewska.

– Te piosenki łączą i pozwalają na wspólne wyrażanie uczuć: zarówno tych patriotycznych, jak i żalu, smutku i miłości. Pewnie dlatego wpadają tak w ucho i ludzie lubią je śpiewać – mówił Wojciech Krysztofiak, prezes Cameraty, który wraz z Violettą Paszak prowadził koncert.

Camerata tradycyjnie na patriotyczne koncerty zaprasza innych wykonawców, szczególnie młodych. W tym roku wraz z chórzystami zaśpiewały dwa dziecięco-młodzieżowe zespoły: Cantylenka pod batutą Izabeli Zalewskiej oraz grupa z SSP nr 6 i SP w Nowym Folwarku, którą prowadzi Grzegorz Adamski.

Młodzi wykonawcy zaprezentowali zarówno nowe piosenki patriotyczne, jak i odświeżone interpretacje tradycyjnych utworów.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

19:36 16-11-2019