Młodzieżówka Biedronia apeluje o kobiece Koszyczki Ratunkowe w szkołach

Powstający wrzesiński oddział Przedwiośnia, czyli młodzieżówki partii Wiosna Roberta Biedronia, wychodzi już z pierwszą inicjatywą. To apel do szkół w pewnej kłopotliwej sprawie.

oświata 12:29 06-03-202010 113

Apelujemy o stworzenie oraz sfinansowanie w damskich łazienkach Koszyczków Ratunkowych z niezbędnymi środkami higienicznymi (podpaskami, tamponami albo wkładkami higienicznymi) dostępnymi dla każdej uczennicy – wnioskują młodzi ludzie do lokalnych szkół średnich.

Koszyczki mają być odpowiedzią na dość częste sytuacje, gdy dziewczynom w szkołach brakuje środków higieny osobistej.

Nie zawsze da się przewidzieć wszystkie okoliczności. Nieregularny okres czy jego nagłe przyjście potrafi zaskoczyć w najmniej spodziewanej sytuacji. Powody braku środków higieny są różne: może to być zarówno zła sytuacja finansowa rodziny jak i zapominalstwo – czytamy jeszcze w apelu.

Wniosek został skierowany do rad rodziców i dyrekcji wrzesińskich placówek. Autorzy złożyli go osobiście w każdej szkole dzisiaj, w piątek 6 marca. Pomysłodawczynią akcji jest Oliwia Jankowiak, uczennica ZSTiO we Wrześni.

Oliwia Jankowiak

– Chcemy nagłośnić problem, który dla wielu nadal stanowi tabu. Wiele dziewczyn w szkołach zmaga się ze stresem i wstydem spowodowanym nagłą miesiączką. Koszyczki, poza funkcją praktyczną, mają też dodać otuchy i dać poczucie wsparcia tym dziewczynom – wyjaśnia O. Jankowiak, która została koordynatorką powstającego wrzesińskiego koła Przedwiośnia, czyli młodzieżówki partii Wiosna Roberta Biedronia. Ponieważ Wiosna wraz z SLD buduje Nową Lewicę, Przedwiośnie zaczyna działać na własną rękę w formie stowarzyszenia.

Cała inicjatywa nieprzypadkowo pojawiła się tuż przed Dniem Kobiet. – Zamiast składać życzenia na Facebooku, chcemy działać na rzecz praw kobiet i tworzyć przestrzeń do dyskusji o takich sprawach, jak edukacja seksualna czy antykoncepcja – mówi Kacper Parol, wspierający akcję koordynator powiatowy Przedwiośnia w Gnieźnie i współprzewodniczący gnieźnieńskiego komitetu wyborczego Roberta Biedronia.

Kacper Parol

Jak na apel odpowiedzą dyrektorzy lokalnych szkół średnich? O tym przekonamy się już niebawem i napiszemy w najbliższym wydaniu „WW”.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:29 06-03-2020