Mistrzowie przemocy

Ludzie mówią, że jesteśmy najlepszym, najmądrzejszym i najrozsądniejszym gatunkiem na Ziemi, bo tylko (niby) my myślimy. 

Moim zdaniem 15:35 25-06-2018 1

Jesteśmy też JEDYNYM gatunkiem, który stosuje przemoc (nie agresję w celu zdobycia jedzenia), oraz psychiczne i fizyczne znęcanie się nad innymi. Ta przemoc jest oczywiście stosowana tylko w stosunku do słabszych, bo słabsi nie są groźni i nie będą umieli zareagować albo się obronić. 

Bardzo często przemoc wobec dzieci i wobec zwierząt idą ze sobą w parze. Ostatnio dziecko na konsultacji psychologicznej powiedziało, że świnka morska umarła, bo mama zapomniała ją karmić. Dziecko u psychologa a zwierzę zagłodzone – przypadkowa zbieżność? 

W Polsce ostatnimi czasy ciągle słychać o znęcaniu się: nad szczeniakiem, który rzucany o ziemię stracił słuch i jest sparaliżowany; o zabijanych fokach – zwierzętach chronionych, które do Polski migrują jedynie (nie żyją u nas) i jest ich tylko koło 100 rocznie; a teraz donoszą mi, że jacyś ludzie z naszych okolic planują polować w naszych okolicach na chronione prawem wilki. Na szczęście są fotopułapki. I kary. Oby coraz surowsze.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:35 25-06-2018 1