Miłosławianie uczcili pamięć powstańców wielkopolskich

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyły się w 27 grudnia w Miłosławiu. Kulminacyjnym ich momentem było złożenie kwiatów na grobie powstańców, który znajduje się na cmentarzu przy ul. Pałczyńskiej.

społeczeństwo 22:19 27-12-20180 2

Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu na cmentarz. Rozpoczął się on o godzinie 18.30, a na jego czele szedł Patryk Purgał, Komendant Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych. Tuż za nim podążali m.in. harcerze, strażacy ochotnicy, przedstawiciele władz gminnych oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Miłosławiu.

Widowiskowym elementem obchodów było wywieszenie 100-metrowej flagi narodowej na jednym z najwyższych w województwie, bo aż 41-metrowym strażackim podnośniku. Przypomnijmy, że drabina warta 2,58 mln zł dzięki staraniom komendanta Piotra Trawińskiego trafiła na wyposażenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Wrześni w połowie listopada.

Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich odbył się uroczysty apel, a po jego zakończeniu liczne przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Na zakończenie odśpiewano wszyscy zgromadzenie odśpiewali Rotę.

Przypomnijmy, że w grobie na cmentarzu spoczywa sześciu powstańców: Jan Chojnacki, Stefan Wiśniewski, Jan Michalak, Józef Łukaszewski, Stanisław Mencel oraz Jan Czaprowicz. Tuż obok niego znajduje się zaś grób Władysława Wiewiórowskiego

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zorganizowała Szkoła Podstawowa im. Wiosny Ludów w Miłosławiu. 

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

22:19 27-12-2018