Migawki z przeszłości, czyli magia starej fotografii w Miłosławiu.

W niedzielne popołudnie 31 marca w Miłosławskim Centrum Kultury miało miejsce otwarcie wystawy fotografii autorstwa Czesława Maćkowiaka. Dzieła pochodzącego z Czeszewa fotografa zaprezentował jego syn – Henryk Maćkowiak. Podczas wystawy można obejrzeć zapisane tradycyjnymi metodami zdjęcia, które powstały w okresie od 1920 do lat 70-tych XX wieku.

kultura 06:38 01-04-20190 1

Pomysłodawcami, a zarazem kuratorami wystawy są Henryk Maćkowiak, syn Czesława oraz Władysław Nielipiński, animator kultury z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu. Idea zorganizowania prezentacji zdjęć zrodziła się w ubiegłym roku podczas przygotowywania wydarzeń w ramach Wielkopolskiego Festiwalu Fotografii im. Ireneusza Zjeżdżałki. Co ciekawe, prezentowane na wystawie fotografie zostały powiększone w tradycyjnej technice na papierze światłoczułym. Tej trudnej i niemal zapomnianej sztuki dokonał Bogusław Biegowski.

Wernisaż zgromadził liczną publiczność, która dodatkowo mogła wysłuchać koncertu skrzypcowo – harfowego w wykonaniu duetu: Anny Blum i Sylwii Kaczmarek- Subery.

Henryk Maćkowiak, syn autora zdjęć podczas opowieści o pasjach swojego ojca

 

Władysław Nielipiński z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Poznaniu

Goście wernisażu

Bogusław Biegański charakteryzuje wartość artystyczną pokazanych fotografii

Prezentowana w Miłosławskim Centrum Kultury ekspozycja to niepowtarzalna okazja do spotkania z historią naszego regionu. Na utrwalonych światłem obrazach widz może zobaczyć portrety ludzi, którzy żyli w tym miejscu. Wybrane fotografie prezentują ich w sytuacjach codziennych oraz podczas celebrowania świąt. Niesamowite wrażenie robią zdjęcia z czasów okupacji hitlerowskiej, podczas której Czesław Maćkowiak również wykonywał zdjęcia. Jak się mógł przekonać, było to hobby, które mogło prowadzić do aresztowania przez żandarmerię.

Fotografie z okresu II wojny światowej

Wiadomości Wrzesińskie zachęcają do odwiedzenia wystawy, która będzie czynna tylko do 5 kwietnia.

 

Thumb tomasz wiatr

Tomasz Wiatr

06:38 01-04-2019