Sadzili las dla przyszłych pokoleń. Już za tydzień druga edycja akcji

Kilkuset mieszkańców Wrześni i okolic wzięło udział w społecznej akcji sadzenia Małpiego Gaju, która odbyła się 30 marca. – Chcemy, żeby nasze dzieci i wnuki mogły przychodzić tu na spacery – mówili uczestnicy. 

aktualności 11:56 30-03-20190 9

Akcję zorganizowało Nadleśnictwo Czerniejewo we współpracy z gminą Września. Celem było włączenie mieszkańców do odbudowy zagajnika zniszczonego doszczętnie podczas wichury z sierpnia 2017 roku. 

Centrum dowodzenia, w którym leśnicy rozdawali drzewka zlokalizowano pośrodku Małpiego Gaju, który stanowi obecnie połać pustej przestrzeni. Już o 9.00 ustawiła się tam kolejka ludzi zaopatrzonych w szpadle i mniejsze łopatki dla dzieci. Każda rodzina otrzymała torbę, w której znajdowało się od 50 do 108 malutkich sadzonek drzew różnych gatunków. Każdy mógł zasadzić tyle, na ile starczyło mu sił, a torbę zdać dla kolejnych uczestników. 

–  Na dziś przygotowaliśmy 50 tysięcy drzewek. Do posadzenia mamy sosnę, trochę buka, graba, lipy oraz jarząb i czereśnię. Są też dęby. W przyszłości ma tu być drzewostan dębowo-sosnowy. Dęby mamy już co prawda posadzone na blisko 9 hektarach, więc udział tego gatunku jest już zapewniony, ale dosadzamy jeszcze między sosny pojedyncze sztuki. Dzięki temu las będzie urozmaicony – mówił Zbigniew Błasiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Czerniejewo. 

Większość uczestników przyszła z dziećmi. Ze szkoły w Otocznej przyjechała cała klasa uczniów wraz z nauczycielami i rodzicami. Dla najmłodszych była to prawdziwa przygoda i doskonała lekcja ekologii.

Pojawiły się też osoby, które na sadzenie lasu wybrały się w pojedynkę w ramach codziennego treningu.

– Nie mam pary, ale radzę sobie jakoś. Przyszedłem, bo moją pasją jest przyroda. Poza tym praca fizyczna na świeżym powietrzu to doskonały sposób na kondycję – stwierdzał z uśmiechem pan Włodek Szymański. 

Najmłodsi uczestnicy akcji mówili, że nie za bardzo pamiętają las, który rósł przy Działkowców jeszcze dwa lata temu. Drzewa, które zniknęły z dnia na dzień zatarły się w pamięci kilkulatków. 

Dorośli wrzesiński lasek wspominają z sentymentem.

– Jako dziecko chodziłam tutaj z babcią. Przechodziliśmy tędy w drodze do brata babci, który mieszkał w Chociczy. Nie wyobrażam sobie, że tego lasku mogłoby zabraknąć dla moich wnucząt. Dlatego przyszliśmy tu całą rodziną, w trzy pokolenia. Chciałabym, żeby moje wnuczki mogły kiedyś wybrać się do tego lasu ze swoimi dziećmi i powiedzieć im „Patrzcie, jak byłam w waszym wieku, to sadziłam te drzewka” – mówiła pani Aleksandra Kowalska, która sadziła las z córką Kornelią oraz wnuczkami Julką i Wiktorią. 

Przez najbliższy tydzień drzewa w Małpim Gaju sadzić będą uczniowie wrzesińskich szkół. A już za tydzień 6 kwietnia w godzinach 9.00 – 13.00  nadleśnictwo zaprasza ponownie wszystkich mieszkańców. 

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

11:56 30-03-2019