Miejsce pamięci z nowym kamieniem i tablicą. Aby uczcić ofiary wojny obronnej

Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne finalizuje drugi z tegorocznych projektów.

społeczeństwo 12:23 10-11-20190 0

W sobotę 9 listopada tuż przy pomniku na ul. Poznańskiej zamontowano kamień pamiątkowy i tablicę z informacjami o udziale neklan w drugiej wojnie światowej. To element projektu "Pamięć i wdzięczność. Mieszkańcy gminy Nekla w wojnie obronnej 1939 r.", którego zakończenie nastąpi w poniedziałek 11 listopada. Wtedy to poza uroczystym odsłonięciem nowej tablicy, odbędzie się premiera specjalnej publikacji w Nekielskim Ośrodku Kultury.

Program gminnych uroczystości na 11 listopada

- W publikacji obok rozdziałów dotyczących wydarzeń historycznych na terenie gminy Nekla we wrześniu 1939 roku, wspomnień mieszkańców z tego okresu, znalazły się nazwiska ponad 300 mieszkańców, bądź osób urodzonych na terenie gminy, biorących udział w wojnie obronnej. W przypadku ponad 200 z nich udało się stworzyć biogramy. Zebraliśmy też sporo zdjęć i dokumentów, przechowywanych przez potomków żołnierzy - informuje Jerzy Osypiuk, prezes Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego.

Dodajmy, że miejsce umieszczenia kamienia pamiątkowego w pobliżu dawnej szkoły na ul. Poznańskiej nie jest przypadkowe. To właśnie w tym miejscu doszło do jednej ze zbrodni podczas drugiej wojny światowej. Dokładnie 12 września 1939 roku na szkolnym dziedzińcu rozstrzelano czterech Polaków: mieszkańców Lipek, Przyborowa i Wierzyc. Informacje o tym historycznym wydarzeniu także będzie można odnaleźć we wspomnianej publikacji.

Fot. Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

12:23 10-11-2019