Marzenia a rzeczywistość

Rozdźwięk miedzy nimi był dotąd przedmiotem subtelnej refleksji nad ludzkim losem. Dziś polityka zuchwale wkracza i w tę sferę.

Moim zdaniem 12:21 19-07-20191 6

„Nie wszyscy uczniowie dostali się do wymarzonych szkół!” – krzyczą nagłówki prasowe. Politycy zapowiadają kolejną awanturę, tym razem wszczynaną rękoma rodziców. A czy kiedykolwiek wszyscy kandydaci byli „najlepsi” i wszyscy znajdowali się „nad kreską”, by ich marzenia nauki w renomowanej szkole bezwzględnie mogły się spełniać?

Zawsze istniały „sita” i zawsze istniały „przesiewy”, choć w ciągu ostatnich lat jakbyśmy o tym zapomnieli... Wytworzyło się mylne przekonanie, że matura należy się każdemu, zaś wykształcenie zawodowe stygmatyzuje. Rugowanie takiego przekonania potrwa jeszcze długo, bo w istocie chodzi o przywracanie właściwej miary aspiracjom, ambicjom i marzeniom oraz oddzielanie ich od prostackiego myślenia roszczeniowego.

I dygresja: pół wieku temu człowiek dotknął Księżyca. Cóż to była za chwila! Jakiż kaliber miały spełniające się wówczas marzenia! Na tym tle dzień dzisiejszy zawstydza swoim pragmatyzmem, w którym nie mieszczą się ciernie na drodze do gwiazd...

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:21 19-07-2019