Maryjne flagi wywieszone w Miłosławiu kłują w oczy radnego!

Miłosławskiemu radnemu Romualdowi Barszczowi nie podoba się to, że centrum miasta ustrojone jest flagami maryjnymi. – Żyjemy w państwie świeckim – mówi.

samorząd 20:41 16-05-201912 50

Wieloletni radny zapytanie w sprawie biało-niebieskich flag skierował do władz gminy na komisji przedsesyjnej 16 maja.

– Na ul. Zamkowej oraz na pl. Wiosny Ludów wiszą flagi biało-niebieskie. Z okazji jakiego święta? – dopytywał.

Przyozdobienie miasta flagami jest pomysłem burmistrza
Flagi na pl. Wiosny Ludów

Obecni na sali pytanie przyjęli ze zdziwieniem. Odpowiedzi na nie podjął się Jarosław Płociński, kierownik Referatu Infrastruktury, Ochrony Środowiska i Leśnictwa w Urzędzie Gminy w Miłosławiu.

– Maj jest miesiącem maryjnym. Są (na słupach – przyp. red.) flagi kościelne i biało-czerwone. Wywieszono je, bo na początku maja były dni świąteczne. Zbliżamy się do wyborów europarlamentarnych, a niebawem mamy też w mieście Pierwszą Komunię Świętą. Stwierdziliśmy, że w maju mogą sobie te flagi wisieć. Poprzez nie chcieliśmy podnieść rangę uroczystości – mówił.

– Miesiąc maryjny, a proboszcz już dawno z plebani ściągnął taką flagę. Nie rozumiem tego – mówił R. Barszcz.

– Trudno. W takim razie jesteśmy bardziej katoliccy od proboszcza – wtrąciła do dyskusji Małgorzata Bzowa. Wiceprzewodnicząca rady dodała, że ozdobienie miasta flagami bardzo jej się podoba. – Miłosław wygląda bardzo ładnie, dostojnie. Nikomu nie powinny one przeszkadzać, bo bardzo ładnie one wyglądają. Teraz niedawno w centrum zamontowano na lampach kwietniki. Dzięki temu rynek zaczyna nabierać charakteru – stwierdziła.

Małgorzata Bzowa, Anna Woźniak i Jarosław Płociński

– Dobra. Nie ma co dyskutować na ten temat – powiedział R. Barszcz, który po komisji nie ukrywał, że państwo powinno być świeckie. – Dużo osób nie ukrywa zdziwienia widokiem tych flag. Mówią, że nowy burmistrz jest świętszy od swojego poprzednika, bo ten flag nie kazał wywieszać. Poza tym po komisji pojechałem zobaczyć czy biało-niebieskie flagi powiewają na terenie kościoła. Nie ma ani jednej – powiedział nam R. Barszcz.

Ankieta

Przeszkadza ci to, że w centrum Miłosławia wiszą flagi maryjne?

Radny, który jest barwną postacią w miłosławskim samorządzie uwagę na siebie zwrócił również innymi wypowiedziami. Skrytykował na przykład to, że w Orzechowie planuje się budowę kina społecznościowego.

– Szlag mnie trafia jak takie rzeczy widzę (w budżecie – przyp. red.) – mówił samorządowiec, którego zdaniem niedostatecznie dużo inwestycji realizuje się na terenie Miłosławia. Radny poruszył też temat termomodernizacji budynku urzędu gminy, który ku zdziwieniu kolegów i koleżanek zaczął nazywać „kurnikiem” i „gołębnikiem”. Dotychczas wolał używać określeń „obora” bądź „chlew”.

– Nie będę nazywać tego budynku oborą ale z tego gołębnika, kurnika czas uciekać. Proponuję raz na zawsze przenieść sesje do Miłosławskiego Centrum Kultury. Sala w której teraz jesteśmy dla mnie nigdy sentymentu nie miała – stwierdził.

– A ja mam bardzo duży sentyment do tej sali. Sesje, które były w ośrodku kultury bardzo mi się nie podobały. W tej sali powinny nadal odbywać się sesje – ripostowała koledze Hanna Spychała.

– To złośliwość? Mi się wydaje, że ta sala nie spełnia swojej rangi, a tutaj się tworzy prawo gminne – strofował koleżankę R. Barszcz. 

Ankieta

Gdzie powinny odbywać się sesje Rady Miejskiej w Miłosławiu?

Grażyna Szternel z urzędu gminy i Dawid Strzelczyk, przewodniczący rady miejskiej
Sesje od lat odbywają się na sali w urzędzie gminy
Radni: Adam Spychała, Maciej Jankowiak i Robert Suchorski

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

20:41 16-05-2019