Łoś nad Wrześnicą w Gozdowie! Zdjęcie wypłynęło w ramach akcji sołectwa

Piękny młody łoś został w ostatnim czasie uchwycony w biegu nad Wrześnicą niedaleko mostku w Gozdowie.

aktualności 11:24 15-09-20201 0

Powyższą fotografię wykonała Weronika Szkudlarek. Widzimy na nim młodego byka z dopiero kształtującym się porożem. Samice łosia, czyli klempy, w ogóle nie mają poroża.

Autorka zdjęcia podzieliła się nim w ramach akcji zorganizowanej przez sołectwo Gozdowo. Władze zachęcają mieszkańców i sympatyków sołectwa do przesyłania zdjęć zrobionych w Gozdowie, Gozdowie Młyn lub Nadarzycach.

– Mogą to być miejsca, lecz również ciekawe wydarzenia, którymi warto się podzielić w celu poznania historii oraz promocji regionu – mówi Arkadiusz Sobczak, członek rady sołeckiej. Mężczyzna uważa, że wsie są tak urokliwe, że na pewno jest co fotografować. – Zdjęcia prosimy przesyłać na adres a.sobczak94@wp.pl – dodaje.

Dodajmy, że to nie pierwsze zdjęcie łosia wykonane w naszym powiecie. W 2015 roku klempę uchwycono w uroczysku Czeszewski Las. Zdjęcia znalazły się wówczas na facebookowym profilu Ośrodka Edukacji Leśnej „Centrum Zarządzania Łęgami” w Czeszewie i wywołały tam niemałe poruszenie.

Zaznaczmy, że łosia nie należy lekceważyć. Choć już sama jego nazwa kojarzy się nam z powolnością i nieporadnością, ten król mokradeł, gdy chce, potrafi być szybki i bardzo skuteczny. Dobrze biega, świetnie się skrada, jeszcze lepiej pływa i nurkuje. Przyparty do muru – czy raczej drzewa – rogaty samiec potrafi też zaszarżować na człowieka. Zazwyczaj jednak łosie dostojnie przechadzają się po lesie, szukając ulubionych roślin. A pożywienia potrzebują sporo, od 20 do 50 kg dziennie. To największe, obok żubrów, leśne zwierzęta w Polsce.

Miejmy nadzieję, że żadnego łosia w powiecie nie spotka już los młodego samca, który w październiku 2007 roku zginął pod kołami pociągu w Podstolicach koło Nekli.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:24 15-09-2020