Projekt Września chce otworzyć park LOK-u dla mieszkańców, a konserwator zabytków nakazuje remont altany

Konserwator zabytków włączył się w sprawę odrestaurowania dawnego Ogrodu Bractwa Kurkowego przy ulicy Słowackiego we Wrześni. Cieszy to Projekt Września. – Liczymy, że park w LOK-u wkrótce zostanie otwarty dla mieszkańców – mówią członkowie stowarzyszenia.

samorząd 15:37 01-04-20180 96

Przypomnijmy, że władze LOK-u trzy lata temu planowały sprzedać za 2,75 mln zł prawo wieczystego użytkowania nieruchomości na rogu ulicy Ogrodowej i Słowackiego. Na działce o powierzchni 5000 m kw miał powstać market. 

Ankieta

Czy chciałbyś/chciałabyś aby na rogu ul. Słowackiego i Ogrodowej powstał market?

Do transakcji ostatecznie nie doszło. Stało się tak między innym dlatego, że okoliczni mieszkańcy z pomocą Projektu Września zaskarżyli do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu wydaną przez burmistrza Tomasza Kałużnego decyzję o warunkach zabudowy dla planowanej inwestycji. Członkowie stowarzyszenia zwrócili się też do ratusza o wypowiedzenie LOK-owi umowy wieczystego użytkowania terenu. Po sądowej batalii udało się ją rozwiązać, a tym samym dawny Ogród Bractwa Kurkowego wrócił do gminy Września.

Kornel Tomczak i Damian Staniszewski
Młodzi działacze proponują demontaż ogrodzenia

Projekt Września wielokrotnie apelował do władz samorządowych o udostępnienie terenu mieszkańcom, a tym samym rozbiórkę płotu. Działacze chcieli też, aby w parku LOK-u przeprowadzono rewaloryzację.

– Chcieliśmy i nadal chcemy, aby stworzono tu przestrzeń dla integracji mieszkańców. Wszystko po to, żeby obiekt tętnił życiem, tak jak to było sto lat temu – mówi Damian Staniszewski, prezes Projektu Września, a zarazem Społeczny Opiekun Zabytków.

Władze Wrześni wskazywały, że rewaloryzacja będzie możliwa dopiero po dokonaniu podziału geodezyjnego działki. Urzędnicy słowa nie dotrzymali, bo wspomniany podział nastąpił w połowie 2017 roku. Mimo to inwestycja nie znalazła się w tegorocznym budżecie.

Stan altany jest bardzo zły
Dziś nie można wejść do altany, bo est ogrodzona siatką
Altana powstała około 1925 roku 
Kornel Tomczak, skarbnik Projektu Września

– Dlatego w ostatnich tygodniach złożyliśmy petycję do władz Wrześni z prośbą o wykonanie w tym roku remontu altany i rewaloryzacji terenu byłego Ogrodu Bractwa Kurkowego. Prosiliśmy też o zabezpieczenie na ten cel środków w budżecie. Nie chcemy, aby charakterystyczny zabytkowy obiekt uległ zawaleniu. 

Cierpliwie czekamy na odpowiedź w tej sprawie, jednak już w najbliższych dniach złożymy wniosek o częściowe rozebranie płotu od strony ulicy Słowackiego, tak żeby mieszkańcy mogli korzystać z tego terenu i swobodnie wejść na jego teren – zapowiada Kornel Tomczak, skarbnik Projektu Września.

Stowarzyszenie może liczyć na pomoc Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który niedawno zobowiązał gminę Września między innymi do remontu dachu altany do 30 listopada 2018 roku.

Ankieta

Czy radni Rady Miejskiej we Wrześni powinni w tym roku znaleźć pieniądze na rewitalizację parku LOK-u?

– Pozostała część altany zgodnie z decyzją konserwatora zabytków ma być wyremontowana do końca czerwca przyszłego roku. Mamy nadzieję, że tym razem burmistrz nie będzie zwlekał z remontem i wywiąże się z nałożonych na niego zobowiązań. Urzędowa niemoc trwa już zdecydowanie zbyt długo – podkreśla D. Staniszewski.

Dodajmy, że przygotowana rewitalizacja terenu przewiduje m.in. budowę fontanny na rogu ul. Słowackiego i Ogrodowej. Planowane są również cztery stoły do gry w szachy, dwa stoły do gry w tenisa stołowego oraz montaż przyrządów do ćwiczeń. Ma tam powstać również plac zabaw i rzeźba upamiętniająca historię Bractwa Kurkowego.

Młodzi działacze chcą, aby fontanna powstała przy altanie, czyli w historycznym miejscu
Dawniej w altanie grała m.in. orkiestra 68. Pułku Piechoty

– Będzie pięknie pod warunkiem, że władze Wrześni, a konkretnie radni wpiszą inwestycję do budżetu. Póki co, ważniejsze dla nich było znalezienie blisko pół miliona złotych na budowę makiety kolejki wąskotorowej przy ul. Kaliskiej – ubolewają młodzi działacze. 

Ankieta

Czy Twoim zdaniem płot wokół parku LOK-u powinien zostać rozebrany?

– Nie chcemy płotu wokół terenu LOK-u – mówią działacze Projektu Września

Thumb 20170528 165212

Łukasz Różański

15:37 01-04-20180 96