Lewica zapowiada powrót na wieś. W powiecie wrzesińskim kiedyś była naprawdę potęgą

Działacze wrzesińskiej lewicy uczestniczyli w Kongresie Wsi Polskiej w Unii Europejskiej zorganizowanym przez Sojusz Lewicy Demokratycznej 18 listopada w Warszawie.

rolnictwo 13:21 21-11-20170 6

- Rozpoczynamy drogę powrotu na polską wieś - zapowiada SLD. W sobotnim kongresie wzięło udział kilkaset osób. Poprzedzony był 16 mniejszymi kongresami wojewódzkimi. Jego rezultatem będzie stworzenie „Raportu o stanie wsi polskiej”. Działacze lewicy dyskutowali o sytuacji w rolnictwie i na wsi, ich zdaniem nie jest dobrze.

Leszek Stawicki na Kongresie Wsi Polskiej w Unii Europejskiej

W kongresie wzięli udział Leszek Stawicki, szef struktur powiatowych SLD na co dzień prezes Spółdzielni Produkcji Rolnej Wódki-Grzybowo, a także Tadeusz Tomaszewski znany i ceniony we Wrześni były poseł, lider SLD w powiecie gnieźnieńskim.

- Obecna polityka PiS dyskryminuje spółdzielczość rolniczą oraz ogranicza rolników zrzeszonych w spółdzielniach w nabywaniu gruntów rolnych - mówił w czasie kongresu Leszek Stawicki.

Ankieta

Lewica rządziła powiatem i gminą Września w latach 1998-2002. Która z ówczesnych inwestycji okazała się najbardziej trafiona?

Z kolei Tadeusz Tomaszewski zwrócił uwagę na ogromną rolę organizacji społecznych działających na wsi.

Z lewej były poseł Tadeusz Tomaszewski

- Ten potencjał obywatelski powinien być wzmacnianych przez rządzących, a nie ograniczany. Trzeba znieść przeszkody biurokratyczne w dostępie przez sektor pozarządowy do środków publicznych i funduszy europejskich. Musimy zatrzymać centralizację uprawnień i funduszy ograniczających kompetencję samorządów terytorialnych. Trzeba poszerzyć kompetencje rad sołeckich i sołtysów - podkreślał były poseł.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem Tadeusz Tomaszewski był dobrym posłem z naszego okręgu?

Dodajmy, że w kongresie uczestniczyli także czołowi działacze SLD z przewodniczącym Włodzimierzem Czarzastym na czele.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

13:21 21-11-20170 6