„Kwarantanna”. Niezwykła powieść młodego wrześnianina dostępna za darmo!

Siedemnastoletni Jakub Urbaniak z Wrześni daje innym młodym przykład, jak można wykorzystać domową kwarantannę. Można na przykład napisać o tym książkę!

kultura 16:25 17-04-202026 14

Jakub jest uczniem LO. im. Sienkiewicza. Uczy się w klasie o profilu matematycznym, ale ma w sobie także duszę humanisty. Interesuje się literaturą i sam próbuje w niej sił od jakiegoś czasu. Jednak dopiero zamknięcie w domu spowodowane rządowymi obostrzeniami, paradoksalnie, dało mu okazję do rozwinięcia skrzydeł.

– Prawo ogranicza mnie do tego stopnia, że nie mogę legalnie sam wyjść z domu, przez co od miesiąca nie widziałem się ze swoją dziewczyną. Z tego względu napisałem książkę pt. „Kwarantanna”. Jest to w większości zmyślona, ale realna opowieść napisana w formie pamiętnika trzydzieści lat po aktualnych wydarzeniach, czyli w 2050 – wyjaśnia Jakub.

Młody autor udostępnił już swoją książkę za darmo na platformie Apple Books, zgodził się także na udostępnienie jej na naszym portalu. W zamian Jakub prosi czytelników o dobrowolne wsparcie zbiórki dla personelu medycznego, który walczy z koronawirusem.

Fragment powieści:

Byłem sam w pustym pokoju. Nagle, pojawiła się w nim Florcia, lecz kiedy tylko spróbowałem jej dotknąć - rozpłynęła się w powietrzu, pozostawiając za sobą jedynie kłęby magicznego pyłu. Zaciągając się nim, zamknąłem na chwilę oczy, a kiedy je otworzyłem, znajdowałem się w podziemnym kanale ściekowym. Były tam łóżka poustawiane w szeregu co dwa metry i zalewane cyklicznie przez falę fekaliów. Szybko zorientowałem się, że z tej dziury nie ma wyjścia i przypomina ona bardziej komorę, aniżeli kanał. Były tam też szczury, każdy przy swoim łóżku. Wlepiały we mnie swój podły wzrok. Były paskudnie włochate i okropnie śmierdziały. Ogólnie, w całej „komorze” unosił się odór fermentującego, ludzkiego kału. Gryzonie obchodziły łóżka jak zahipnotyzowane i wracały w to samo miejsce. Nagle, jeden wyrwał się z rutyny, podbiegł do mnie i ukąsił w stopę. Momentalnie, znalazłem się u siebie w pokoju, a wraz z otoczeniem zmieniłem się ja. Tylko w kogo?

W człowieka?… czy szczura?…

OGŁOSZENIA DROBNE do GAZETY (ukażą się w piątek) lub na PORTAL (ukażą się natychmiast) nadasz tutaj.

Cyfrowe wydanie numeru „Wiadomości Wrzesińskich” z 17 kwietnia kupisz tutaj.

  • Jakub Urbaniak, "Kwarantanna"
  • Thumb tem podsumowanie dai

    Damian Idzikowski

    16:25 17-04-2020