Kultura w kwarantannie. Wrzesińskie muzeum i biblioteka czynne inaczej

Sąsiadujące ze sobą wrzesińskie muzeum oraz biblioteka publiczna zostały ponownie otwarte, ale z wieloma nowymi wymogami bezpieczeństwa.

kultura 16:15 17-05-20202 0

Wrzesińskie instytucje odpowiedzialne za tradycję i czytelnictwo wracają do życia jako ostatnie w powiecie, już po „odmrożeniu” ich odpowiedników z pozostałych gmin. Biblioteka otworzyła się 13 maja, a muzeum dwa dni wcześniej. Teraz w obu placówkach obowiązują nowe restrykcyjne regulaminy. Bo pandemia koronawiursa wciąż oficjalnie panuje.

Najwięcej zachodu będzie teraz wymagała wizyta w bibliotece. Już przed wejściem czytelnik ma obowiązek założenia maseczki oraz dezynfekcji rąk. W środku nie będzie wolnego dostępu do książek, podawać je będzie bibliotekarz i to po wcześniejszym zamówieniu.

Zamówić książki można przez telefon (61 436 25 96) lub mejlowo (biblioteka-wrzesnia@wp.pl). Na odbiór będziemy mieli dwa dni od złożenia zamówienia. Obowiązuje także limit wypożyczanych egzemplarzy – nie więcej niż trzy.

Inaczej będzie wyglądał też zwrot książek. Maksymalnie jedna osoba przy stanowisku będzie musiała pokazać książkę kodem do czytnika trzymanego przez bibliotekarza, po czym odłożyć ją do specjalnego kartonu. Wszystkie zwrócone książki zostaną poddane 10-dniowej kwarantannie. Wszystkie pozostałe usługi biblioteczne, takie jak czytelnia, komputery czy ksero, pozostają zawieszone do odwołania.

Z kolei w muzeum czynna będzie tylko stała ekspozycja. Nie ma co liczyć na nowe czasowe wystawy ani na żadne inne wydarzenia gromadzące publiczność. Dodajmy, że zamknięta już, bardzo ciekawa ekspozycja malarstwa Dariusza Kalety zupełnie przepadła dla zwiedzających. Mogli ją oglądać jedynie pracownicy muzeum.

Teraz placówka im. Dzieci Wrzesińskich będzie czynna od poniedziałku do piątku w interwałach, czyli w godz. 10.00–11.00, 12.00–13.00 i 14.00–15.00. W ciągu danej godziny maksymalnie ekspozycje może zwiedzać 10 osób. Tu także obowiązują wcześniejsze rejestracje (tel. 61 436 01 92, e-mail: muzeum@wrzesnia.pl).

Na razie nie będzie można kupować na miejscu żadnych muzealnych pamiątek ani publikacji, ale są przyjmowane zamówienia na wysyłki. Dodajmy, że zwiedzający muszą wcześniej zadbać o swoje osobiste potrzeby, ponieważ toalety nie będą udostępniane.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

16:15 17-05-2020