Kukiz '15 nie chce być w koalicji przeciwko Kałużnemu i Jaśniewiczowi. Buduje własne zaplecze i listy wyborcze

Stowarzyszenie Kukiz’15 chce być liczącym się graczem na wrzesińskiej scenie politycznej. Szuka kandydatów na listy wyborcze oraz osób, które będą pomagały w kampanii.

samorząd 18:49 15-07-2017 39

Koordynatorami projektu „Samorządy z Kukizem” na powiat wrzesiński są Jakub Pera i Sławomir Przekaza, asystenci posła Bartosza Józwiaka, wiceprezesi okręgu konińskiego Stowarzyszenia na Rzecz Nowej Konstytucji Kukiz’15.

„WW”: Zacznijmy od waszego hasła: „Oddajmy samorządy obywatelom”. Jeśli nie są obywateli, to czyje?

J.P.: W tej chwili w samorządach, także tym naszym wrzesińskim, bardzo wiele do powiedzenia mają partie. I właśnie często od tych „partyjniaków” słyszy się, że partii w samorządzie nie ma. A to nieprawda. Listy wyborcze układane są często z klucza partyjnego. A nam chodzi o to, aby obywatele mieli realną możliwość startowania. Zrobiliśmy to w wyborach do Sejmu. .

S.P.: Im wyższy szczebel samorządu, tym bardziej jest upartyjniony. Najlepiej widać to na przykładzie rad powiatów, sejmików wojewódzkich.

Moim zdaniem wrzesiński samorząd wcale nie jest upartyjniony sensu stricto. Partie raczej szukają różnych zastępczych „wehikułów wyborczych” jak np. Samorządny Powiat czy Unia Wrześnian, aby wprowadzić swoich ludzi do samorządu.

J.P.: Potwierdzasz to, co mówimy. Unia Wrześnian i Samorządny Powiat to stowarzyszenia – wydaje się – niepartyjne, ale wszyscy doskonale wiedzą, że komitety wyborcze tych organizacji tworzone są z przyzwolenia partyjnego, w tym przypadku Platformy Obywatelskiej.

S.P.: W gminach mamy jednomandatowe okręgi wyborcze, więc istnieje możliwość, że zwykły obywatel utworzy swój komitet, wystartuje i ma szanse na mandat. W przypadku wyborów do rad powiatu i sejmiku niezależny obywatel takich szans nie ma.

Szukacie ludzi nie tylko na listy wyborcze, ale także do pracy w kampanii, zbierania informacji etc. Brak odpowiednich kadr jest oznaką słabości.

J.P.: Jeśli mówimy o naszym potencjale, to mogę powiedzieć, że jesteśmy już przygotowani do tego, aby wystawić listę do rady powiatu oraz listy we wszystkich gminach, a także kandydatów na burmistrzów i wójta. Ale ciągle chcemy dotrzeć do osób, które są zainteresowane startem z naszych list – ponieważ potencjał, jak widać, mamy. Chcemy także ruszyć z kampanią informacyjną, w której będziemy przybliżać obywatelom zasady działania samorządu, jak funkcjonuje budżet w gminie czy powiecie, etc. Osoby, które będą nam merytorycznie pomagały, niekoniecznie będą musiały być obok listy. Z kolei od naszych kandydatów będziemy wymagali aktywności.

W jaki sposób będziecie weryfikować kandydatów w ramach waszej akcji?

S.P.: Za pośrednictwem strony www.samorzadyzkukizem.pl. Zgłosić może się każdy, kto czuje, że mógłby zrobić coś dobrego dla samorządu. Weryfikacja na pewno będzie, bo przede wszystkim nie wiemy, ilu kandydatów się zgłosi i czy dla wszystkich będzie miejsce. Będziemy zwracali uwagę na kompetencję, aktywność społeczną, uczciwość.

J.P.: Weryfikacji nie będzie robił nikt z góry, z Warszawy. Chcemy to zrobić na zasadzie porozumienia, własnymi siłami. W czasie wakacji założymy koło terenowe Kukiz’15 na powiat wrzesiński.

We Wrześni budowana jest koalicja przeciwko Tomaszowi Kałużnemu i Dionizemu Jaśniewiczowi – weszliście w to?

J.P.: Rozmawiano z nami na ten temat. Postanowiliśmy, że tworzymy własne listy.

Ankieta

Na kogo oddałbyś głos w wyborach do rady powiatu, gdyby wybory odbywały się dziś?

Ankieta

Jak oceniasz szanse Kukiz'15 w wyborach do rady powiatu we Wrześni?

Thumb ww biernat

Filip Biernat

18:49 15-07-2017 39