Którędy popłynie gaz w powiecie wrzesińskim?

Gaz jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania mieszkań, jednak nie każdy może korzystać z takiego rozwiązania. Na szczęście sieć w powiecie wrzesińskim wciąż się rozwija. Sprawdziliśmy, jak szybko.

gospodarka 15:35 01-01-20190 6

Najwięcej dzieje się w gminie Września. Obecny stopień gazyfikacji wynosi tu 36,44 proc. – Polska Spółka Gazownictwa w najbliższych czterech latach chce wybudować m.in. sieć gazową średniego ciśnienia w miejscowości Psary Polskie o łącznej długości około 4,2 kilometra – informuje Artur Michniewicz, rzecznik prasowy PSG.

– Termin opracowania dokumentacji projektowej i uzyskanie ostatecznych pozwoleń na budowę przewidziano na II kwartał 2019 roku, natomiast zakończenie budowy sieci gazowej na przełom lat 2021/2022. Kolejna inwestycja to budowa sieci gazowej średniego ciśnienia we Wrześni o łącznej długości ok. 2,8 km. Termin opracowania dokumentacji projektowej i uzyskanie ostatecznych pozwoleń na budowę ustalono na II kwartał 2020 r., a budowa ma się zakończyć na przełomie lat 2021/2022 – dodaje A. Michniewicz.

Na terenie gminy planowane są też mniejsze inwestycje, na podstawie umów o przyłączenie zawartych z indywidualnymi klientami. Ich efektem będzie budowa ok. 8 km sieci gazowej w ciągu kilku najbliższych lat.

Inwestycje są też planowane w gminie Nekla, której obecny stopień gazyfikacji wynosi 15,34 proc.

– Polska Spółka Gazownictwa planuje na terenie gminy wybudować ponad 10 km sieci gazowej średniego ciśnienia, w miejscowościach Gierłatowo – Zasutowo. Planowany termin opracowania dokumentacji projektowej i uzyskanie ostatecznych pozwoleń na budowę to III kwartał 2020 r., a zakończenie budowy sieci gazowej nastąpi na przełomie lat 2021/2022 – zapewnia rzecznik prasowy PSG.

– Podobnie jak w gminie Września, także na terenie gminy Nekla prowadzone są mniejsze inwestycje, w wyniku których powstanie około 600 metrów nowej sieci gazowej.

Trzecią gminą w powiecie wrzesińskim, w której istnieje już sieć gazowa, jest gmina Miłosław. – Obecnie jest ona zgazyfikowana w 2,23 proc. Polska Spółka Gazownictwa planuje rozbudowę sieci gazowej na podstawie umów o przyłączenie. Łącznie przybędzie tam około 0,5 km sieci – oznajmia Artur Michniewicz.

Dostępu do sieci gazowej nie ma dziś w powiecie wrzesińskim w dwóch sąsiadujących ze sobą gminach – Pyzdry i Kołaczkowo. PSG przyznaje, że nie ma w tym momencie planów, aby zmienić sytuację tej ostatniej, jednak pyzdrzanie mają powody do zadowolenia.

– Polska Spółka Gazownictwa planuje wybudowanie ponad 20 km sieci gazowej średniego ciśnienia w miejscowości Pyzdry. PSG chce uzyskać dokumentację projektową i ostateczne pozwolenia na budowę w drugim kwartale 2019 r., sama budowa sieci ma się zakończyć na przełomie lat 2021/2022 – deklaruje rzecznik prasowy.

Tak więc ogółem w powiecie wrzesińskim przybędzie przez najbliższe lata ponad 46 km sieci gazowej.

Anna Tess Gołębiowska

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:35 01-01-2019