Kto wygra ten strajk?

Mimo zapewnień, że wymuszona protestem nauczycieli społeczna debata nad edukacją w Polsce przyniesie poczucie sukcesu każdemu jej uczestnikowi, więcej w tej sprawie pozostaje wątpliwości niż niczym niezachwianej wiary.

Moim zdaniem 14:57 26-04-20191 26

Jak do tej pory, przegrywa każdy, kogo przeciągający się strajk dotyka. O spustoszeniu dotychczasowych więzi wśród nauczycieli szkoda nawet mówić – ich odbudowa może okazać się trudniejsza niż komukolwiek się wydaje. Strajkujący nauczyciele – nie bez powodu – mają poczucie lekceważenia i upokarzania ze strony rządu. Wizerunek szkoły jako instytucji, która nie powinna ulegać (albo ulegać jako ostatnia) rozmaitym „fluktuacjom”, należy do przeszłości.

Strach pomyśleć, jak w dłuższej perspektywie przełoży się to na zaufanie, bez którego trudno sobie szkołę wyobrazić. Trwająca od dwóch tygodni przerwa w nauce jest demoralizująca dla uczniów: nie miejmy złudzeń – w tym roku szkolnym normalnej pracy już nie będzie. Kto pamięta pierwsze miesiące stanu wojennego (szczególnie na wyższych uczelniach), ten obawy potwierdzi. Jakie zatem korzyści? Czy kogokolwiek stać na odwagę udzielenia odpowiedzi...?

Mirosław Jadryszak

nauczyciel, pasjonat fotografii i filmu

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:57 26-04-2019