Kto składa PIT-37? Kogo obowiązuje PIT-36? Jak rozliczyć się bez wychodzenia z domu?

PIT-37 to rodzaj dobrze nam znanej deklaracji podatkowej. Co roku miliony podatników wypełnia ją celem zeznania wysokości dochodów osiągniętych w roku poprzednim. PIT-37 należy dostarczyć lokalnemu urzędowi skarbowemu do 30 kwietnia roku następującego po roku rozliczanym (w tym roku wyjątkowo do 31 maja). Druk deklaracji PIT-37 jest reglamentowany przez Ministerstwo Finansów.

aktualności 10:24 20-04-20203 0

MATERIAŁ PARTNERSKI

Czego nie wiemy?

Jako że nie jesteśmy przyzwyczajeni do wypełniania tego typu dokumentów, wiele osób nie może poradzić sobie z prawidłowym wypełnieniem deklaracji. Jest to zrozumiałe. Mając na uwadze ten powszechny problem, postanowiliśmy stworzyć ninieszy artykuł - PIT-37 – pytania i odpowiedzi. Zapraszamy!

Kto składa PIT-37?

Deklaracja PIT-37 powinna zostać wypełniona przez podatników, którzy danego roku mieli przychody uzyskane i rozliczane za pośrednictwem płatników. Formularz ten jest zdecydowanie najpopularniejszym ze wszystkich w użyciu. Mówiąc prostymi słowy – deklarację PIT-37 powinien złożyć każdy, komu zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik, to jest pracodawca lub zleceniodawca. Jeśli rozliczasz się w inny sposób, powinieneś dowiedzieć się, który z dokumentów powinien zostać przez Ciebie użyty.

Jeśli nie jesteś pewien co do tego, w jaki sposób powinieneś się rozliczyć, skontaktuj się z lokalnym urzędem skarbowym. Z pewnością otrzymasz tam jasne i trafne wskazówki.

Kogo obowiązuje PIT-36?

Jak okazuje się w praktyce, wiele osób myli PIT-37 z dokumentem PIT-36. Kiedy obowiązuje Cię drugi z wymienionych?

Jeśli jakakolwiek część Twoich dochodów w danym roku została uzyskana bez pośrednictwa płatników, wówczas powinieneś rozliczyć się za pomocą druku PIT-36. W takiej sytuacji musisz również samodzielnie wyliczyć zaliczkę na podatek dochodowy oraz przekazać ją na ręce urzędu skarbowego. Jednocześnie pamiętaj, że PIT-36 jest skierowany do osób, które rozliczają się według skali podatkowej. W większości przypadków odnosi się to do właścicieli małych firm.

PIT-36L z kolei jest skierowany do osób płacących 19-procentowy podatek liniowy oraz zryczałtowany podatek dochodowy.

Jak rozliczyć PIT bez wychodzenia z domu?

Jeśli chcesz lub musisz złożyć PIT online, możesz zrobić to w łatwy sposób. Najlepiej skorzystać z systemu e-pity, który umożliwia bezpieczne rozliczenie przez Internet. System e-pity współpracuje z komórkami administracji państwowej, dzięki czemu nie musisz martwić się o swoje dane. Również dzięki temu cały proces przebiega płynnie, a Twój dokument zmierza prosto do urzędu skarbowego. Rozwiązanie to dotyczy rzecz jasna nie tylko deklaracji PIT-37. W ten sposób rozliczysz także PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 oraz PIT-39.

Co musisz mieć, aby złożyć PIT online? Przygotuj swoje dane osobiste, w tym NIP lub PESEL. Nie obejdzie się także bez informacji o dochodach, które będziesz musiał umieścić w zeznaniu finansowym. Całość odbywa się poprzez stronę internetową systemu, niemniej jeśli chcesz, możesz skorzystać także z dedykowanego programu e-pity.

Zasiłek dla bezrobotnych a PIT

Co jednak, jeśli jesteś na zasiłku dla bezrobotnych? Czy wówczas musisz rozliczyć się z fiskusem? Jeśli byłeś na zasiłku w roku, którego dotyczy rozliczenie, wówczas odpowiedź jest twierdząca. W takim przypadku musisz złożyć PIT-37, a zasiłek wykazać w kategorii „innych źródeł przychodów”.

Bardzo dziękujemy, że zostałeś z nami do końca! W tym miejscu chcielibyśmy jeszcze raz zachęcić Cię do korzystania z internetowego systemu rozliczeń e-pity. Umożliwia on szybsze załatwienie formalności oraz oszczędza mnóstwo pracy. A przy okazji pomaga nam oszczędzać papier!

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

10:24 20-04-2020