Kto i dlaczego boi się drzew?

Do rady miasta i gminy nekla wpłynął wniosek Nekielskiego Stowarzyszenia Kulturalnego o nadanie statusu pomników przyrody trzem alejom drzew znajdującym się na terenie gminy.

Moim zdaniem 14:55 26-04-201912 53

Wniosek został odrzucony, a w zasadzie podjęto decyzję o jego nierozpatrywaniu. Kto i dlaczego boi się drzew? Padały różne argumenty, mało racjonalne, takie jak wysoki koszt opieki nad drzewami albo niemożność ich wycinania. Drzewa nasadzane jako aleje nie tylko zdobią, nie tylko są świadkami wydarzeń historycznych, nie tylko stanowią o bogactwie naturalnym i kulturowym regionu. Są też bardzo ważnym elementem ekosystemowym, zapewniając miejsce bytowania wielu gatunkom zwierząt.

W socjologii funkcjonuje już dobrze ugruntowana koncepcja usług ekosystemowych. Wskazuje ona, że ekosystemy pełnią ważną rolę społeczną, że dostarczają swego rodzaju „usług”, które można bardzo konkretnie wycenić. Jest to trudne, bo wymaga analizy wielu nakładających się na siebie czynników, ale wiemy na pewno: ludzie bez przyrody, nie mogą się normalnie rozwijać, więc dbałość o nią, a szczególnie o pomniki przyrody, stanowi przywilej, ale i obowiązek.

Hanna Mamzer

członkini stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

14:55 26-04-2019