Kto chce zniszczyć przedszkole „Jarzębinka” w Kołaczkowie?

Przedszkole „Jarzębinka” w Kołaczkowie w tym roku znowu nie doczeka się remontu. Ma to wymierne skutki, ponieważ przez fatalną infrastrukturę samorząd kołaczkowski traci ponad 120 tys. zł rocznie.

oświata 14:30 12-06-20180 4

20 przedszkolaków uczęszcza do przedszkoli w sąsiednich gminach zamiast wybrać ofertę przedszkoli w Kołaczkowie i Sokolnikach. Rodzice wolą posłać dzieci do Wrześni, Miłosławia, a także Pyzdr i Nekli. Za każdym dzieckiem idzie subwencja oświatowa. Tylko w 2017 gmina straciła w ten sposób 124 801 zł. Jednym (choć niejedynym) z czynników, który wpływa na takich stan rzeczy jest archaiczna infrastruktura i brak remontu „Jarzębinki” w Kołaczkowie. Gmina chce pozyskać na ten cel środki zewnętrzne, ale trwa to już trzy lata.

Ankieta

Jak oceniasz jakość nauczania w przedszkolu "Jarzębinka" w Kołaczkowie?

- Złożyliśmy wniosek o środki w ramach Programu Rewitalizacji Gminy Kołaczkowo. Przyszły do nas uzupełnienia, które także już odesłaliśmy. Teraz czekamy na decyzję. Kiedy to będzie naprawdę nie umiem odpowiedzieć. Realizacja tego programu miała być na lata 2018-2019. Nasz wniosek dopiero komisja oceniająca będzie oceniać, a do podpisania ewentualnej umowy, to jeszcze daleka droga - powiedziała nam Teresa Waszak, wójt gminy Kołaczkowo.

Ankieta

Jak oceniasz stan infrastruktury w przedszkolu "Jarzębinka" w Kołaczkowie?

W przyszłym roku szkolnym naukę w „Jarzębince” ma rozpocząć 56 dzieci. Czy tyle będzie ich faktycznie? Rośnie konkurencja. W Borzykowie będzie działało prywatne przedszkole. Być może pojawi się oddział przedszkolny w Grabowie Królewskim, są lepsze i nowocześniejsze przedszkola w sąsiednich gminach.

Ankieta

Czy gmina powinna wyremontować przedszkole w Kołaczkowie bez względu na to czy otrzyma dofiansowanie czy też nie?

Wszystkie fakty wskazują na to, że przedszkole w Kołaczkowie zostanie „zarżnięte”, bo takie skutki na razie przynosi uzależnienie polityki oświatowej gminy od sprawności wdrażania Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

14:30 12-06-20180 4