Kryzys finansów publicznych – kto tu wali ściemę rząd czy samorządy?

Samorządowcy narzekają, że w 2020 będą mieli mniej pieniędzy z budżetu państwa. – Na skutecznych rządach budżetowych Prawa i Sprawiedliwości samorządowcy zarobili bardzo dużo pieniędzy – odpowiada premier Mateusz Morawiecki (PiS).

temat tygodnia 13:45 02-12-20192 74

W tym tygodniu na łamach „Wiadomości Wrzesińskich” zaprezentujemy projekty budżetu gminy Września i powiatu wrzesińskiego na 2020. Oba samorządy będą w mniejszym lub większym stopniu obcinały wydatki.

Powiat wrzesiński zapowiedział już radykalne cięcie wydatków – ma to związek z cięciem dochodów samorządów – przede wszystkim w udziale w podatkach i subwencji oświatowej. Samorządy czekają także podwyżki wynagrodzeń pracowników – ma to związek w podwyższeniem płacy minimalnej.

Szerzej o tym napisaliśmy w tym artykule: "Powiat wrzesiński na skraju upadku? Brakuje pieniędzy prawie na wszystko".

Ankieta

Gdzie (w jakich działach) Twoim zdaniem samorządy powinny poszukać oszczędności?

Związek Miast Polskich alarmuje, że w związku z ostatnimi decyzjami rządu w sprawie podatków i oświaty – co trzecia gmina może mieć problem z uchwaleniem budżetu.

Samorządy patrzą w przyszłość z wielką obawą, ponieważ planowane jeszcze w tym roku zmiany w systemie PIT zmniejszą ich dochody o prawie 6 mld zł rocznie.

Zgodnie z wyliczeniami związku obniżenie stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. będzie kosztowało samorządy 3,5 mld zł rocznie, podwojenie kosztów uzyskania przychodów – 2 mld zł rocznie, a zwolnienie osób do 26. roku życia z podatku dochodowego – 0,45 mld zł w tym roku, a potem 1,1 mld rocznie. Ponadto przeniesienie pieniędzy z OFE na IKE ma w skali roku kosztować około 9,5 mld zł.

Ankieta

Kto ma rację w sporze o finanse publiczne?

Premier Mateusz Morawiecki mówi coś dokładnie odwrotnego. - Mamy duży wzrost dochodów w samorządach. W ostatnich czterech latach z tytułu podatku PIT to około 45 proc., a z tytułu podatku CIT - około 35 proc. Podkreślił, jest to znacznie wyższy przyrost niż w okresach wcześniejszych. - mówił Mateusz Morawiecki.

W związku z tym chcielibyśmy Was zapytać:

Kto ma rację w tym sporze?

Czy rząd szuka oszczędności kosztem samorządów?

Czy to raczej samorządowcy nie potrafią zarządzać publicznym groszem?

Jeśli już szukać oszczędności? To gdzie? W administracji, oświacie, inwestycjach drogowych? pomocy społecznej?

Zapraszamy do dyskusji!

Thumb ww biernat

Filip Biernat

13:45 02-12-2019