„Krótki film o HIV” czyli wstęp do szczerej rozmowy o profilaktyce

We wtorek 4 grudnia uczniowie wrzesińskich szkół wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym dotyczącym HIV i AIDS. Młodzież uczyła się jak rozpoznawać i przełamywać stereotypy oraz żyć zdrowo i bezpiecznie. Podsumowano też konkurs „Krótki film o HIV”.

oświata 23:42 04-12-20180 1

Spotkanie to część akcji edukacyjnej, którą co roku organizuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną we Wrześni. Pretekstem do niej jest Światowy Dzień AIDS przypadający 1 grudnia. 

Główny cel organizatorów to zwrócenie uwagi młodzieży na zachowania, które mogą nieść ze sobą ryzyko zakażenia wirusem HIV.

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać wykładu Sylwii Wojtysiak, terapeutki i seksuologa. Specjalistka szczerze i rzeczowo opowiedziała o tym czym jest HIV i AIDS i jakie zachowania mogą być ryzykowne.

Sylwia Wojtysiak

W rzeczywistości problem HIV może dotyczyć każdego - bez względu na wiek, płeć czy orientację seksualną. Wirus przenosi się drogą płciową, ale można zarazić się także przez kontakt z krwią nosiciela. Ryzykowne są więc także zabiegi kosmetyczne i tatuaże wykonywane niesterylnymi narzędziami.Często nosiciele HIV żyją przez wiele lat w nieświadomości, zarażając swoich partnerów i partnerki.

Osoby, które mają jakiekolwiek wątpliwości mogą skorzystać z bezpłatnych, anonimowych testów na obecność wirusa HIV w jednym z punktów Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych. Najbliższy z nich znajduje się w Poznaniu przy ul. Mickiewicza 5/4.

Promowanie takich testów było tematem konkursu „Krótki film o HIV”. 

- Zadaniem uczestników było nakręcenie filmu wskazującego na zachowania pozwalające chronić się przed HIV i zachęcającego do wykonania testu w kierunku zakażenia po każdej sytuacji ryzykownej - tłumaczyła Anna Węclewska.

Na konkurs wpłynęły zaledwie 4 prace przygotowane przez kilkuosobowe zespoły. Jury po burzliwych obradach postanowiło nagrodzić wszystkich uczestników.

Pierwsze miejsce zajęli: Karolina Wrzaskowska, Hubert Majchrzak i Aleks Bzowski, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących we Wrześni oraz Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni

Drugą nagrodę otrzymali: Pola Adamczyk, Wiktoria Krzywińska i Wiktor Wawrzyniak ze Szkoły Podstawowej w Orzechowie

Wyróżnienia trafiły do: Olgi Reszelewskiej, Nadia Krzyżkowiak, Weronika Wizły i Aniela Kołodzińskiej z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni oraz Nikoli Chudej i Olimpii Wojkiewicz  z Zespołu Szkół w Targowej Górce.

Zwycięzcy
Wyróżnione
Zdobywcy II miejsca

Nagrody wręczono podczas wtorkowego spotkania.

Poniżej zwycięski film:

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

23:42 04-12-2018