„Krokodyle” będą jeździć na kontrole drogowe samochodami z Wrześni

Inspekcja Transportu Drogowego, pieszczotliwe zwana „krokodylami”, kupiła 64 samochody MAN TGE z fabryki Volkswagena w podwrzesińskich Białężycach.

gospodarka 12:25 13-05-20201 9

ITD w ostatnich dniach odebrała 32 nowe samochody z „naszej” fabryki. Kolejna partia 32 samochodów zostanie dostarczona w przeciągu najbliższych tygodni.

Auta zostały zakupione w ramach projektu „wzmocnienia potencjału Inspekcji Transportu Drogowego”. Ich koszt to ponad 28 mln zł. Jest to kolejny etap realizacji wielomilionowego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

– Aby służby mogły być skuteczne w swoich działaniach, muszą dysponować nowoczesnym sprzętem. Dzięki tym samochodom funkcjonariusze będą mogli jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo na naszych drogach – powiedział podczas oficjalnego przekazania aut wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

MAN-y z Białężyc to ważące 3,5 tony bestie z 2-litrowymi silnikami wysokoprężnymi o mocy 177 KM. Furgony zostały dostosowane do potrzeb ITD. W każdym z nich znajduje się specjalistyczny sprzęt (m.in. wagi samochodowe, testery diagnostyczne, sonometry do pomiaru hałasu emitowanego z układu wydechowego czy dymomierze). Dzięki temu inspektorzy ITD będą mogli m.in. kontrolować hałas, czy zmierzyć zadymienie spalin pojazdów na terenie całej Polski.

Radiowozy dodatkowo wyposażone są również w sprzęt, który umożliwi zabezpieczenie miejsca wypadku i udzielenie pomocy przedmedycznej. Przekazane auta mają trafić do 16 Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego.

Zródło: Gitd.gov.pl

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

12:25 13-05-2020