Kredyt hipoteczny – atrakcyjne i bezpieczne wsparcie finansowe

Kredyty bankowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Polacy wreszcie zaufali instytucjom bankowym i traktują tego rodzaju wsparcie finansowe jako źródło w pełni bezpieczne, oferowane na atrakcyjnych warunkach.

gospodarka 10:03 16-09-20206 1

ARTYKUŁ PARTNERSKI

Najbardziej popularne są kredyty gotówkowe na dowolny cel, natomiast zaraz po nich na podium plasuje się kredyt hipoteczny (https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne). Na jakich warunkach udzielane jest tego typu zobowiązanie? Jakie wytyczne, ograniczenia, ale też bonusy oferują banki? Na co musi przygotować się potencjalny kredytobiorca? Szereg przydatnych informacji przedstawiamy w poniższym artykule.

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest specyficznym produktem bankowym. To zobowiązanie, które zaciągane jest w celu nabycia nieruchomości. Ten kredyt brany jest na wysoką wartość, bo średnio 350 000 złotych, a jego czas spłaty jest długi, to nawet kilkadziesiąt lat. Wszystko to sprawia, że kredyt mieszkaniowy obarczony jest wysokim ryzykiem kredytowym. Aby je minimalizować, banki wprowadzają szereg ograniczeń i specjalnych warunków, jakie musi spełnić potencjalny kredytobiorca, by móc cieszyć się własnymi „czterema kątami”.

Kredyt na mieszkanie jest dzisiaj jednym z najchętniej zaciąganych i chociaż eksperci rynku nieruchomości wskazują, że mieszkania coraz częściej nabywane są za gotówkę, a polskie społeczeństwo się wzbogaca, to jednak nie ma wątpliwości, że tego rodzaju zewnętrzne wsparcie finansowe jest wielce doceniane.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Banki niezwykle precyzyjnie dobierają klientów do współpracy, a ich weryfikacja jest bardzo precyzyjna. Chodzi przecież o to, by każdy kredytobiorca był wypłacalny i terminowo regulował comiesięczne raty. Właśnie dlatego kredyt hipoteczny wykazuje tak wiele specjalnych warunków.

Przede wszystkim przyszły kredytobiorca musi mieć odpowiednią zdolność kredytową. Ta wyliczana jest na zasadzie zestawień ponoszonych kosztów oraz zarobków i ogólnej kondycji finansowej. Każdy bank generuje raport BIK oraz KRD, sprawdza tym samym sytuację finansową, ale też historię kredytową. Jeśli potencjalny klient nie radzi sobie ze spłatą innych zobowiązań w terminie albo posiada z tego tytułu zaległości, raczej nie m szans na kredyt hipoteczny.

Warunki są również takie, że weryfikowane jest źródło osiągania zarobków, ich wysokość, a nawet forma zatrudnienia. Bank oceni także wpływy na konto. Dopiero wtedy, porównując wartość koniecznych do regulowania zobowiązań wraz z zarobkami, ale i wartością nabywanej nieruchomości i kredytu, udaje się oszacować wypłacalność, a więc zdolność kredytową. To jednak nie wszystko, co trzeba spełnić, zaciągając kredyt hipoteczny. Warunki uzyskania są jeszcze szersze. Koniecznością jest zabezpieczenie hipoteki odpowiednim wpisem, ale także uiszczenie wkładu własnego.

Sam wkład własny jest wymogiem koniecznym i nie ma możliwości, by bank komercyjny działający na terenie naszego kraju mógł udzielić kredyt hipoteczny bez takiej wpłaty. Dzisiaj, zgodnie z obowiązującymi przepisami, ale też normami unijnymi i specjalną Rekomendacją, jaka tyczy się kredytów na mieszkanie, wkład własny wynosi 20% wartości całego zobowiązania.

Oczywiście, istnieje możliwość zmniejszenia tej wartości, ale należy wtedy liczyć się z pogorszeniem warunków kredytowych, w tym z wyższą marżą czy wyższą prowizją za uruchomienie zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny. Warunki otrzymania środków na nieruchomość zawsze są indywidualne i należy o tym pamiętać. Nie ma dwóch identycznych kredytów, wiele zależy od specyfiki samej nieruchomości, ale też oczekiwań i możliwości spłat kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny – jakie warunki można negocjować?

Każdy, kto chce nabyć nieruchomość z pomocą kredytu hipotecznego, musi wiedzieć, że banki oferują dzisiaj naprawdę elastyczne zobowiązania. Oznacza to, że wszelkie warunki kredytowe, jakimi charakteryzuje się kredyt hipoteczny, udaje się negocjować i dopasowywać do indywidualnych potrzeb. Wszystko przez wzrastającą konkurencję, która sprawia, że pozyskanie klienta nie jest wcale takie proste. Dzisiaj to potencjalny kredytobiorca „rządzi”, o ile zapisy umowy pozostają oczywiście w ramach prawnych.

Najczęściej negocjowane jest oczywiście oprocentowanie oraz marża, ale także prowizja za udzielenie kredytu. Ta jest sporym kosztem, bo wynosi nawet kilkanaście tysięcy złotych, warto więc korzystać z propozycji, w których takowa prowizja wynosi 0 złotych. Na rynku usług bankowych jest ich coraz więcej. Negocjować można także dodatkowe warunki, jakie stawia bank. Można samodzielnie ubezpieczać kredyt, nie trzeba korzystać z polisy bankowej. Warto zmienić także konto, poprzez które będzie obsługiwany kredyt na to darmowe i takie, którym można zarządzać online. Każdy kredytobiorca powinien dobierać poszczególne parametry kredytu i wymogi pod względem własnych oczekiwań w zakresie współpracy z instytucją bankową. Pamiętajmy, że przecież spłata takiego zobowiązania przebiega przez wiele lat, warto więc zadbać o optymalny komfort.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

10:03 16-09-2020