Krajobraz pełen miejsc nieoczywistych. Nowa publikacja prężnego stowarzyszenia

Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne nie zwalnia tempa. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku ukazała się kolejna publikacja.

społeczeństwo 22:10 24-01-20211 0

Autorami książki - albumu „Sacrum w krajobrazie. Kapliczki, figury, krzyże i stare nagrobki jako dziedzictwo kulturowe ziemi nekielskiej” są Jacek Mirecki i Jerzy Osypiuk. - O opracowanie tematu małej architektury sakralnej upominała się od kilku lat członkini naszego stowarzyszenia Małgorzata Mirecka, zwłaszcza w obliczu coraz liczniejszych publikacji o tej tematyce powstających w innych rejonach Polski – mówi Jacek Mirecki.

Przedstawiciele stowarzyszenia nie zamierzali kopiować rozwiązań z książek o podobnej tematyce, które powstały m.in. we Wrześni czy Miłosławiu. - Chcieliśmy stworzyć coś innego, pełniejszego, z położeniem akcentu na historię i motywy powstawania kapliczek, figur, krzyży oraz uwzględnić obiekty, które nie przetrwały do naszych czasów. Dziedzictwo kulturowe stanowią też najstarsze nagrobki na trzech cmentarzach katolickich i ośmiu, już nieczynnych od 1945 r., ewangelickich – dodaje Jerzy Osypiuk, prezes NSK.

Fragment publikacji - obiekty w Stroszkach (fot. NSK)

Autorom udało się ustalić lokalizacje i historie obiektów, które zostały usunięte z nakazu okupantów hitlerowskich. Pomocne były tutaj zwłaszcza pruskie mapy pochodzące z XIX wieku. Ponadto, przy tworzeniu publikacji, przydatna okazała się wiedza pochodząca z przekazów rodziców czy dziadków mieszkańców gminy i nie tylko. A to dlatego, że nie żyją już bezpośredni świadkowie wydarzeń z lat okupacji.

- Piękne są historie fundacji figury Matki Bożej przy drodze z Targowej Górki do Mystek, figury Chrystusa w Racławkach. Poruszające są historie niszczenia przez Niemców obiektów sakralnych w Małej Górce czy los figury Chrystusa która stała przed wojną za cmentarzem w Nekli. Najbardziej zaskakująca i dramatyczna jest historia ustawienia krzyża przed wzgórzem Górzno, przy drodze z Targowej Górki do Giecza, przekazana przez Stanisława Szafrańskiego. Ustawili go żołnierze Armii Czerwonej ok. 1959 r. – mówi Jerzy Osypiuk.

Fragment publikacji - obiekty w Targowej Górce (fot. NSK)

Z kolei dla Jacka Mireckiego najciekawszymi odkryciami są m.in.: ustalenie, kto jest pochowany w nieoznaczonym grobowcu położonym na dawnym cmentarzu przykościelnym w Opatówku, historia krzyża przydrożnego w Zasutowie, przy ul. Polnej 2, ze względu na powiązanie z wątkiem żołnierza września 1939 r., nagrobek Cunowów z nie do końca odczytaną inskrypcją na cmentarzu w Targowej Górce czy zapomniany cmentarz choleryczny położony między Neklą a Brzeźnem.

Autorów opracowania poza powstaniem książki cieszy też to, że rozmowy przeprowadzone na potrzeby książki zmobilizowały mieszkańców niektórych sołectw do odnowienia kilku przydrożnych obiektów. Na tej liście znajduje się łącznie pięć krzyży: w Gąsiorowie, Chwałszycach, Racławkach, Stępocinie i Zasutowie oraz figury Matki Bożej przy szkole w Targowej Górce i przy drodze z Targowej Górki do Mystek. - W tym czasie powstały też dwa nowe obiekty, czyli kapliczka św. Michała przy kościele w Targowej Górce oraz figura Chrystusa przy ul. Prądzyńskiego w tej samej miejscowości. Również w Targowej Górce na terenie przykościelnym zmodernizowano nagrobki ks. Piotra Kaczmarka oraz ks. Jana Raabe – dodaje Jerzy Osypiuk.

Projekt graficzny publikacji wraz ze składem wykonał Jacek Papla, który znakomicie wywiązał się ze swojego zadania. Ze względu na sytuację epidemiczną niemożliwa była planowana uroczysta premiera książki z udziałem mieszkańców. Album można nabyć w sklepie przy ul. Dworcowej 5 w Nekli. 

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

22:10 24-01-2021