Koszenie trawników jest zbędne, nieopłacalne, hałaśliwe i nieestetyczne

Koszenie trawników w miastach nie jest dobrym rozwiązaniem dla środowiska naturalnego i wiele miejscowości odchodzi już od tego procederu.

Moim zdaniem 09:20 02-08-202027 9

W zasadzie jest to zbędna praca, hałaśliwa i uciążliwa i dla wykonujących ją ludzi, ale i dla mieszkańców rejonów, w których się ją wykonuje.

Skoszone trawniki w trakcie suszy w zasadzie natychmiast wysychają. Naturalnie rosnące „łąki” stają się zaś ekosystemami sprzyjającymi życiu różnych organizmów. I wreszcie – niekoszone trawniki mają po prostu atrakcyjny wymiar estetyczny: wizualny i zapachowy.

To oczywiście może być dyskusyjne: Yuval Noah Harari, niesłychanie modny i popularny filozof izraelski, zauważył, że skoszone trawniki są przez ludzi traktowane jako symbole statusu ekonomicznego od XIX wieku, kiedy wielkie połacie ziemi porosłe trawą (zupełnie bezużyteczną, bo nieprzerabianą na siano) otaczały majątki dworskie i pałace.

Były synonimem tego, że właściciel był na tyle zamożny, że nie musiał na każdym kawałku ziemi uprawiać roślin do spożycia. Zostało nam to do dziś i dlatego niektórych z nas tak urzekają skoszone trawniki.

Hanna Mamzer

socjolog, prezes stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

09:20 02-08-2020