Koszary czy szkoła? Freelab zaprasza do makietowania historii

Ruszyły warsztaty Twórcza Historia organizowane przez stowarzyszenie Freelab. Podczas zajęć powstanie makieta związana z setną rocznicą odzyskania niepodległości.

oświata 22:49 03-10-20180 0

Do udziału w zajęciach stowarzyszenie zaprasza uczniów szkół średnich  – zarówno tych zainteresowanych historią, jak i nowoczesnymi technologiami. 

Warsztaty będą się odbywać w każdą środę o 18.00 w pracowni Freelabu przy ul. Mickiewicza 2.

Zadaniem uczestników będzie zaprojektowanie i zbudowanie makiety. Ma ona przedstawiać lokalne wydarzenie związane z walką o niepodległość.

- Będzie trochę projektowania w trójwymiarze, drukowania na drukarce 3D oraz wycinania na ploterach i frezarkach. Postaramy się połączyć nowoczesną technologię ze standardowym dłubaniem i wycinaniem - zapowiada Piotr Duszyński ze stowarzyszenie Freelab.

3 października odbyło się spotkanie inaugurujące projekt. Gościem był Szymon Adamczyk, historyk, pracownik Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich, który krótko, ale bardzo ciekawie opowiedział o Wrześni pod zaborem pruskim, strajku szkolnym z 1901 roku oraz bezkrwawym przebiegu powstania wielkopolskiego w naszym mieście. 

Po spotkaniu z historykiem wyklarowały się pomysły na makietę. Jednym z nich jest pokazanie strajku dzieci wrzesińskich, drugim odtworzenie sceny przejęcia koszar przez powstańców.

Dawne koszary wrzesińskie

Szczególnie spodobała się druga wizja, która obejmuje odtworzenie dawnych budynków koszarowych wraz z nieistniejącą już wieżą. 

Pomysły zostaną przedstawione specjaliście od makiet, który odwiedzi Freelab za tydzień. Po spotkaniu z nim organizatorzy podejmą decyzję odnośnie kształtu makiety. 

Warsztaty potrwają trzy miesiące. 

Stowarzyszenie zaprasza młodzież zainteresowaną makietowaniem. Wystarczy przyjść do pracowni w środę o 18.00.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

22:49 03-10-2018