Koronawirus nie koniec świata. We Wrześni powstał nowy klub piłkarski

Rozmowa z Dominikiem Cichońskim, prezesem KP Września, klubu, który chce zaznaczyć się na futsalowej mapie Polski.

piłka nożna 11:20 04-04-20203 0

Skąd pomysł, żeby założyć nowy klub piłkarski we Wrześni?

Pomysł o założeniu klubu futsalowego od zawsze był moim marzeniem. Jednakże to marzenie zawsze wydawało mi się mało realne. Coś pękło po sukcesie mojej drużyny w rozgrywkach Pucharu Polski. Okazało się że jest spory potencjał jeśli chodzi o futsal w naszym mieście. Dzięki wsparciu zawodników i kilku osób, które zadeklarowały chęć pomocy, w końcu postanowiłem wprowadzić swoje marzenia w życie.

Jakie kroki formalne już poczyniłeś?

W lutym odbyło się spotkanie założycielskie klubu. Powołane zostały władze i omówione zostały role poszczególnych członków. Wniosek o założenie klubu w starostwie został zatwierdzony w marcu – od tego czasu funkcjonujemy oficjalnie jako KP Września. Mamy już swój NIP, REGON i konto bankowe, zatem z formalnego punktu widzenia możemy już działać. Odbyliśmy także spotkania z potencjalnymi trenerami zespołu. Trwają również rozmowy na temat hali, w której rozgrywalibyśmy spotkania oraz przeprowadzali treningi. Ta sprawa wydaje się w tej chwili kluczowa.

Jakie osoby będą jeszcze oprócz Ciebie działaczami w KP Września?

Przede wszystkim pasjonaci i ludzie dobrej woli. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że w naszym klubie nikt z działaczy nie będzie pobierał pensji. Wszyscy działacze będą pracować społecznie. Co do samych członków – oprócz mnie w zarządzie jest także Piotr Jędraszak, z którym wielokrotnie miałem okazję współpracować przy organizacji rozgrywek piłkarskich. Jest to pasjonat, któremu tak jak i mnie zależy na tym, żeby futsal na poziomie ogólnopolskim powrócił do Wrześni. Funkcję skarbnika, a zarazem kierownika drużyny pełnić będzie Szymon Sławiński, od lat kibic futsalu i fan drużyny prowadzonej przeze mnie. W komisji rewizyjnej znajdować się będą: jako przewodniczący Rafał Pawlaczyk, czynny zawodnik rozgrywek WTPN, na co dzień pracownik samorządowy, Patryk Kwiatkowski, aktualny gracz zespołu Wooden Villa, który będzie reprezentował barwy KP Września i pełnił rolę łącznika między zawodnikami a zarządem, oraz Sebastian Dankowski, właściciel firmy Wooden Villa, a także czynny zawodnik rozgrywek WTPN. To głównie dzięki jego wsparciu nasz projekt nabrał rumieńców. Sebastian będzie jednym ze sponsorów tytularnych drużyny, jego zadanie to kontakt na linii sponsorzy – zarząd. Ponadto chciałbym jeszcze podkreślić rolę Anny Cichońskiej, która będzie odpowiadała za kwestie księgowe. Chciałbym też podziękować za nieocenioną rolę Jacka Zielińskiego, który bardzo nam pomógł i nadal pomaga w sprawach formalnych KP Września.

Jaki jest główny cel klubu?

Głównym celem Klubu jest to, żeby Września wróciła na futsalową mapę Polski. Chcemy także zachęcić ludzi do uprawiania sportu i przyciągnąć mieszkańców na trybuny, tak jak kiedyś miało to miejsce w przypadku drużyn Techpaku czy Gestampu. Na naszych meczach Pucharu Polski trybuny były pełne i mamy nadzieję, że taka frekwencja będzie również na naszych ligowych meczach. Pokażmy, że nie tylko siatkówką i piłką nożną w wydaniu trawiastym może żyć nasza wrzesińska społeczność!

Skąd znajdziecie środki na finansowanie klubu?

Obecnie bazujemy na pomocy naszych sponsorów, za co chciałbym im serdecznie podziękować. W związku z tym, że nasz klub zarejestrowany został dopiero w marcu, nie mogliśmy starać się o dofinansowanie z konkursu gminnego. Szukamy zatem innych możliwości finansowania. Ostatnio wysłaliśmy także wniosek o dofinansowanie z konkursu grantowego Fundacji Orlen. Staramy szukać się pomocy na każdej możliwej płaszczyźnie. Na tą chwilę mamy zagwarantowane trzy czwarte potrzebnego budżetu do startu w rozgrywkach drugiej lub trzeciej (zakładana jest reorganizacja) Polskiej Ligi Futsalu. Jeśli jakaś osoba, firma, instytucja byłaby zainteresowana współpracą z nami, to zapraszamy do kontaktu.

Czyli kwestie formalne, organizacyjne i finansowe już poznaliśmy, a co ze sportowymi? Kto będzie reprezentował KP Września? Jacy zawodnicy?

Jeśli chodzi o zawodników, to chcemy oprzeć się na lokalnych graczach. Głównie będą to zawodnicy grający w lidze WTPN. Zespół chcemy oprzeć przede wszystkim na graczach, którzy nie grają w klubach trawiastych, lub takich, którzy z tego tytułu nie zarabiają, a co za tym idzie, nie mają zobowiązań. We wrześniu planujemy treningi otwarte dla zawodników, zatem już dziś serdecznie zapraszamy chętnych piłkarzy do wzięcia w nich udziału i spróbowania swoich sił, by reprezentować nasz klub w Polskiej Lidze Futsalu.

Czy pandemia koronawirusa nie pokrzyżuje Waszych planów?

Rzeczywiście, obecna sytuacja to ogromny problem, który dotyczy również i naszego klubu, już na początku działalności. W tej chwili wirus paraliżuje szkoły i obiekty sportowe co sprawia problem z kwestiami organizacyjnymi. Ponadto epidemia ogromnie obciąża gospodarkę, co może skutkować brakiem możliwości pozyskania sponsorów. Na ten moment nasi sponsorzy zapewniają, że nie wycofują się z finansowania klubu, zatem spokojnie przygotowujemy się organizacyjnie do naszego debiutanckiego startu w Polskiej Lidze Futsalu.

Rozmawiał Piotr Jędraszak

Zdjęcie: Piotr Breś

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

11:20 04-04-2020