Kontrowersyjny „Kler” premierowo we wrzesińskim Kinie Trójka

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego będzie można obejrzeć we Wrześni już w dniu ogólnopolskiej premiery.

kultura 15:10 24-09-2018 34

„Kler” pojawi się w Kinie Trójka już w najbliższy piątek 28 września, czyli bez opóźnienia w stosunku do wielkich miast. Seanse zaplanowano na godz. 18.00 i 20.30. Film będzie wyświetlany we Wrześni przez dwa tygodnie, do 11 października. Cena normalnego biletu w zależności od dnia będzie się wahać od 16 do 18 zł.

Film przedstawia polski Kościół katolicki poprzez losy trzech księży, których dawniej połączyło ocalenie z katastrofy. Lisowski (Jacek Braciak) robi karierę w kurii w wielkim mieście spotykając na swojej drodze arcybiskupa Mordowicza (Janusz Gajos), Trybus (Robert Więckiewicz) to wiejski proboszcz ulegający ludzkim słabościom, Kukuła (Arkadiusz Jakubik), pomimo swojej żarliwej wiary z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Historie duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

„Kler” jeszcze przed premierą (za sprawą zwiastuna) wywołał olbrzymie kontrowersje i szeroką społeczną dyskusję. Wielu posądziło reżysera o stronniczość, napastliwość i czynienie normy z patologii. Niektóre kina zdecydowały się w ogóle nie wyświetlać filmu. Obraz został jednak doceniony na niedawnym Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie zdobył m.in. Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Dziennikarzy.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:10 24-09-2018 34