Koniec SIWL-u – VALEO wypowiada umowę i żąda wydania narzędzi

„Wypowiadamy umowę i prosimy o zwrot narzędzi” – pismo mniej więcej takiej treści przysłała parę dni temu francuska firma VALEO do wrzesińskiej fabryki SIWL. – Dla firmy to cios w plecy – mówi prezes Krzysztof Grzybowski – to koniec.

gospodarka 22:00 02-12-20160 4

VALEO to potentat w produkcji części do samochodów. Na całym świecie posiada 85 fabryk, a lista ich podwykonawców zawiera setki, a może tysiące przedsiębiorstw. Jednym z nich jest wrzesiński SIWL sp. z o.o. ze 120-osobową załogą.

Kiedy w 2014 roku SIWL stanął na skraju przepaści, współpraca z VALEO uratowała firmę, ponieważ Francuzi udzielili jej 3-milionowej pożyczki – co przełamało impas jaki panował w negocjacjach z ZUS-em – oraz podtrzymali zamówienia. Do końca współpracy w fabryce pracowało 23 form do wtryskarek, każda o wartości około miliona złotych.

Wszystko szło w miarę dobrze, SIWL wywiązywał się z umowy, w ostatnich miesiącach udało się nawet pozyskać nowych klientów, była szansa na następnych. Były plany zwiększenia zatrudnienia. Wszystkie te nadzieje runęły, kiedy Francuzi zerwali współpracę.

Czy to już ostateczny koniec SIWL-u? Ile osób już dostało wypowiedzenia? O tym piszemy w najnowszym wydaniu „WW”. Do tematu będziemy wracać.

Thumb img035

Waldemar Śliwczyński

22:00 02-12-2016