Kolejny rok z unijnym certyfikatem. Rogale świętomarcińskie będą dostępne w Nekli

Piekarnia Agnes otrzymała certyfikat uprawniający do wypiekania świętomarcińskich rogali. To jedyna cukiernia w powiecie wrzesińskim z takim uprawnieniem.

społeczeństwo 02:17 07-11-20191 1

Uroczystość wręczenia certyfikatów odbyła się w poniedziałek 4 listopada w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej. W tym roku dokument otrzymało dokładnie 100 cukierni i piekarni. Wśród nich kolejny rok z rzędu jest nekielski Agnes.

- Ci, którzy chcą otrzymać certyfikat muszą się mocno postarać. Najpierw udowodnić, że potrafią rogale wypiekać a potem trzymać ścisły reżim jakości. To właśnie na tym buduje się zaufanie klientów, którzy mają gwarancję, że kupują doskonały wyrób - mówił podczas uroczystości Stanisław Butka (widoczny na zdjęciu), starszy Cechu Piekarzy i Cukierników w Poznaniu.

Tak wygląda certyfikowany rogal świętomarciński (fot. Piekarnia Agnes)

Przypomnijmy, że certyfikowane rogale świętomarcińskie składają się z trzech istotnych części. Pierwszą z nich jest ciasto półfrancuskie na bazie margaryny. Drugim składnikiem jest nadzienie wyrabiane z: białego maku z cukrem, okruchami ciasta biszkoptowego, masą jajeczną, margaryną, orzechami, rodzynkami, owocami w syropie lub kandyzowanymi (czereśnie, gruszka, skórka pomarańczowa) oraz aromatem migdałowym. Istotny jest też sposób zawijania ciasta (na kształt podkowy) i nakładania masy makowej (między warstwami ciasta), a także dekorowanie pomadą i rozdrobnionymi orzechami.

Rogale świętomarcińskie wypiekane są od XIX wieku. Najstarsza znana reklama pochodzi z 1860 roku i została opublikowana w "Dzienniku Poznańskim". Popularna jest też legenda z końca XIX wieku. Ks. Jan Lewicki, ówczesny proboszcz parafii św. Marcina w Poznaniu zaapelował do wiernych, aby z okazji święta patrona wykonać coś dla biednych. Na eucharystii był obecny cukiernik Józef Melzer. 

Przekonał on swojego szefa do pomysłu wypiekania rogali. Biedniejsi parafianie otrzymywali smakołyki za darmo. Tradycję przeniesiono do unijnego prawodawstwa w 2008 roku. Wtedy to świętomarciński rogal został wpisany do tzw. "rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej".

Fot. Wielkopolska Izba Rzemieślnicza

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

02:17 07-11-2019