Kolejna solankowa tężnia w powiecie? To propozycja jednego z nekielskich radnych

Budowa tężni solankowej w Nekli to jeden z wniosków do budżetu gminy na 2020 r.

społeczeństwo 00:10 03-11-20190 4

Autorem wniosku, który wpłynął do nekielskiego magistratu pod koniec września jest radny Gerard Grzeszczyk. Jak przyznaje, nie jest to jego autorski pomysł. Inicjatywę stworzenia takiego miejsca wysunęło paru mieszkańców. A dokładnie - trzech.

- Sugerowali mi, że godzina przebywania w takiej tężni ma takie samo działanie, jak trzy dni nad morzem - argumentuje Grzeszczyk. Dlatego zdecydował się na złożenie takiego wniosku. Nie podaje w nim jednak dokładnego miejsca ustawienia tężni. 

- Gdyby to ode mnie zależało, to sugerowałbym rynek. Ale wniosku pozostawiłem otwartą możliwość lokalizacji w innym miejscu - dodaje radny. Dopuszcza też inne możliwości, takie jak park przy pałacu czy jeden z istniejących placów zabaw.

Ankieta

Czy powstanie tężni solankowej w Nekli jest dobrym pomysłem?

Do tego nietypowego pomysłu pozytywnie podchodzi burmistrz Karol Balicki. Jednak prawdopodobnie ten wniosek nie zostanie jednak zrealizowany w przyszłym roku. - Ta propozycja obecnie jest mało realna do zrealizowania. Być może dobrym miejscem na takie obiekt byłby nekielski park? - zastanawia się włodarz. 

- Będzie to rozważane na etapie sporządzania projektu parku. Mam nadzieję, że powstanie on w przyszłym roku - dodaje burmistrz. To oznacza odłożenie pomysłu przynajmniej do 2021 r.

Ankieta

Gdzie powinna stanąć nekielska tężnia solankowa?

Tężnie są coraz popularniejszym sposobem na zagospodarowanie przestrzeni, ale też na walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Solankowy klimat pozwala na nawilżenie dróg oddechowych, a to powoduje szybsze pozbycie się zanieczyszczeń. 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku tężnia powstała we Wrześni. Na tej wrzesińskiej wzorowali się obecni włodarze Środy Wielkopolskiej, gdzie także stanęła podobna budowla (widoczna na powyższym zdjęciu). Koszt każdej z nich był zbliżony do 160 tys. zł.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

00:10 03-11-2019