Kobieta olbrzymka, łyżwy z kości i Biało-Czerwona, czyli Europejskie Dni Dziedzictwa w Grzybowie

Rezerwat Archeologiczny gród w Grzybowie zorganizował w sobotę Europejskie Dni Dziedzictwa - Niepodległa dla Wszystkich. W program imprezy znalazły się m.in.: zwiedzanie wystawy archeologicznej „Nóż przedmiot niebanalny”, Grzybowska Akademia Małego Archeologa i gry terenowe.

kultura 21:43 08-09-2018 5

Atrakcje były rozlokowane, po całym grodzisku, a więc uczestnicy europejskiego święta mogli zajrzeć do każdego zakamarka, tego wspaniałego, ogromnego obiektu.

Bardzo ciekawy wykład zatytułowany. „Kobiety wczesnego średniowiecza” wygłosił kustosz rezerwatu Jacek Wrzesiński. Temat został przedstawiony w ujęciu antropologicznym i archeologicznym. Była to prezentacja badań naukowych prowadzonych na Ostrowie Lednickim. Słuchacze mogli dowiedzieć się, że 52% kobiet we wczesnym średniowieczu umierało w wieku 22-35 głównie przy porodach.

Jacek Wrzesiński opowiedział także historię kobiety olbrzymki, która miała 208 cm wzrost i chorowała na gigantyzm. Jej szczątki odkryli archeolodzy na Ostrowie Lednickim. Naukowiec wymienił wszystkie schorzenia, które dotknęły kobietkę, a także przedstawił rekonstrukcję jej twarzy. Było także trochę o kobiecej biżuterii, do produkcji których szukano inspiracji w Danii.

Więcej na ten temat 14 września na łamach „Wiadomości Wrzesińskich”.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

21:43 08-09-2018 5