Kłopoty ze skierowaniami na bezpłatną rehabilitacją domową

Są pieniądze, jest wykonawca, tylko wiedzy brak. Spora część skierowań na nową rehabilitację domową lądujew koszu – wraz z nadziejami chorych i ich rodzin.

zdrowie 21:35 08-02-2018 0

Rehabilitacja w warunkach domowych refundowana przez Na- rodowy Fundusz Zdrowia ruszyła na początku roku w całej Wielkopolsce. Darmowa usługa przeznaczona jest dla tych chorych, którzy nie mogą się samodzielnie poruszać i nie mają możliwości dotarcia do placówki medycznej.

Choć nie ma oficjalnych danych na temat liczby takich „uwię- zionych” w domach pacjentów, to okazuje się, że w powiecie wrzesińskim musi być ich sporo. Świadczy o tym duże zainteresowanie Czytelników po naszym poprzednim artykule na temat domowej rehabilitacji. Wśród dzwoniących do redakcji znalazły się osoby, które srogo zawiodły się na nowej usłudze NFZ-u, a właściwie na całej służbie zdrowia.

– Dostaliśmy od lekarza rodzinnego skierowanie na zabiegi, ale gdy zadzwoniliśmy do rehabilitanta, żeby się umówić na termin, okazało się, że to skierowanie w ogóle nam nie przysługiwało. Jak tak można traktować ludzi, zwłaszcza chorych? – pyta rozżalona Czytelniczka. Kobieta chciała załatwić rehabilitację dla swojego męża, który walczy o powrót do zdrowia i samodzielności po udarze mózgu. Jednak w przypadku „udarowców” darmowe zabiegi w domu przysługują tylko przez 12 miesięcy od uszkodzenia mózgu. Po tym okresie kwalifikują się tylko najcięższe przypadki.

Podobnych warunków na liście „uprawnionych świadczeniobiorców” jest znacznie więcej. Przykładowo, pacjenci z urazami nóg mogą się starać o domową rehabili- tację tylko przez 6 miesięcy od dnia powstania urazu. O wszystkich takich zastrzeżeniach powinni wiedzieć lekarze rodzinni i specjaliści, którzy wypisują skierowania na zabiegi. Nie zaszkodziłoby, gdyby wiedzieli o nich także sami pa-cjenci. Na razie tej wiedzy niestety brakuje po obu stronach.

– Duża część skierowań jest nie do końca właściwie wypisana – mówi dyplomatycznie dr Mateusz Romanowski, specjalista fizjoterapii, którego firma ANTEEO wygrała przetarg na realizację domowej rehabilitacji w powiecie wrzesińskim oraz kilku innych w Wielkopolsce. – Brak kompletnej informacji na temat tej nowej refundowanej usługi powoduje, że część pacjentów jest zdezorientowana. W miarę możliwości staramy się udzielać im niezbędnych informacji. Zachęcam też lekarzy do kontaktowania się z nami, jeśli mają jakieś wątpliwości. To tylko usprawni proces przyjmowania chorych i pozwoli uniknąć nieporozumień – przekonuje specjalista.

Kontakt z ANTEEO – 512 046 048 (rejestracja tel. pn-pt 10:00 - 17:00) lub mateuszromanowski@onet.pl. 

Więcej informacji o rehabilitacji domowej – patrz TUTAJ
Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

21:35 08-02-2018 0