Klątwa przełamana. Leon „Wichura” Wesołowski bohaterem kinowej premiery

Przy niemal pełnej sali odbyła się kinowa premiera filmu dokumentalnego poświęconego wrzesińskiemu żołnierzowi wyklętemu, który wodził za nos komunistyczną bezpiekę.

kultura 18:03 03-11-20181 3

Seans odbył się w sobotę 3 listopada w Kinie Trójka we Wrześni. Na sali zasiadło około stu widzów, wśród których były niemal wszystkie osoby zaangażowane w realizację filmu, z reżyserem Antonim Wojtkowiakiem na czele.

Główny bohater dokumentu, Leona „Wichura” Wesołowski, razem z innymi żołnierzami, walczył po II wojnie światowej z Urzędem Bezpieczeństwa i Armią Czerwoną w naszym regionie. Wsławił się kilkoma krwawymi akcjami przeciwko bezpiece. Kilkakrotnie wymykał się z obław zastawianych przez ubeków. Wpadł w pułapkę zastawioną na jego oddział w Strzelnie, niedaleko Mogilna. Został tam pochowany, ale jego grób zniszczyło UB.

O wszystkim tym brawurowo przypomniał profesjonalny film. Obraz zawiera świadectwa krewnych „Wichury”, relacje historyków i fachowców oraz fabularyzowane sceny wojenne z udziałem wrzesińskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Niezłomni 1945”, której przewodzi wiceburmistrz Artur Mokracki.

Reżyser sporo uwagi poświęcił rodzeństwu historyków, Tomaszowi i Michałowi Sypniewskim, którzy wspólnie odkryli i rozpowszechnili dzieje „Wichury”. W filmie wypowiada się również burmistrz Tomasz Kałużny, który zapalił zielone światło dla finansowania pracy braci Sypniewskich oraz dla produkcji omawianego tu filmu.

Obraz powstał w ramach ogólnopolskiego projektu pod nazwą Filmowe Życiorysy.PL. Jest to trzecia produkcja filmowa poświęcona „Wichurze” i Zielonemu Trójkątowi. Do tej pory powstał film Zbysława Kaczmarka (do obejrzenia TUTAJ), oraz wideoklip do utworu Łukasza Golenia (do obejrzenia TUTAJ). Najnowsze dzieło również lada moment będzie można zobaczyć w internecie.

Aktualizacja: film jest już dostępny. Można obejrzeć go tutaj.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

18:03 03-11-2018