Klangor żurawi i rykowisko jeleni. Wokalne spektakle przyrody dla uważnych

W naszej okolicy co roku odbywają się dwa imponujące spektakle wokalne, w których dzika przyroda pokazuje swoją imponującą siłę.

Moim zdaniem 15:55 20-09-20204 1

Na wiosnę jest to klangor żurawi przylatujących na swoje siedliska i odbywających zaloty przed założeniem gniazd. Na jesieni słychać za to rykowisko, kiedy samce jeleni próbują ustalić pomiędzy sobą prymat w dostępie do łań.

Żurawie oczywiście łatwiej zobaczyć, kiedy majestatycznie kroczą po polach i łąkach. Trudniej dojrzeć ukryte w olszynach byki, które rzadziej pokazują się na otwartym terenie.

I klangor żurawi, i ryk byków na początku sezonu trudno wychwycić, bo pierwsze głosy giną w antropogenicznych hałasach generowanych przez nasze cywilizacyjne otoczenie. Wkrótce jednak odgłosy się nasilają i można je coraz łatwiej wychwycić spośród zgiełku generowanego przez ludzi. Żurawie są ptakami znajdującymi się w Polsce pod ochroną prawną, więc tym bardziej obcowanie z nimi jest cenne.

Życie na pograniczu miasta i wsi, terenów zdominowanych przez ludzi i tych, które jeszcze się przed nami bronią, daje dużo ciekawych doznań. Trzeba tylko umieć z nich skorzystać.

Hanna Mamzer

członkini stowarzyszenia Czysta Nekla

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:55 20-09-2020