Kandydatki do LO uczyły się podstaw lacrosse, a nauczyciele WF-u uczyli się, jak uczyć

Czy Września może stać się polską stolicą lacrosse? Jesteśmy na dobrej drodze. Już dziś Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza należy do pionierskich szkół, w których można nauczyć się tej dyscypliny.

oświata 20:34 31-03-20191 2

Z Wrześni pochodzi Agnieszka Kosmala, zawodniczka Poznań Hussars Ladies oraz reprezentacji Polski, która zdobyła jedyną bramkę we Wrocławiu w czasie The World Games 2017, czyli igrzysk w sportach nieolimpijskich. Możliwe, że do Agnieszki dołączą kolejne zawodniczki.

29 marca w LO odbyła się konferencja metodyczna skierowana do nauczycieli wychowania fizycznego „Lacrosse sportem nowej podstawy programowej” mająca zachęcić przedstawicieli kolejnych placówek do wprowadzenia zajęć z tej dyscypliny.

– Dlaczego lacrosse? Ten drużynowy sport rozwija cechy fizyczne, dbając o harmonijny rozwój ciała. Poprawia ogólną koordynację ruchową, motorykę oraz wydolność. Pomaga w rozwoju umysłowym, kształtując takie cechy jak pamięć, myślenie, koncentracja, spostrzegawczość, refleks czy orientacja. Uczy współdziałania w zespole, zaufania do partnerów i szacunku dla przeciwników, a także przestrzegania przepisów gry i zasad fair play. Dając przy tym wiele satysfakcji i radości – zachęca Krzysztof Hamrol z Poznań Hussars i dodaje: – Poznań Hussars pod patronatem Polskiej Federacji Lacrosse działa na rzecz popularyzacji lacrosse w naszym lokalnym środowisku. Jedną z form promocji są lekcje pokazowe prowadzone przez trenerów oraz zawodników klubu w wielkopolskich szkołach. Zapewniają oni sprzęt oraz wiedzę potrzebną do gry oraz oferują pomoc w pozyskaniu nowego sprzętu i przeszkoleniu zainteresowanych nauczycieli. 

Na konferencji pojawił się Jay Watts, trener główny Reprezentacji Polski Lacrosse Kobiet, na co dzień mieszkający w USA, czyli w kolebce tej dyscypliny. Spotkał się z nauczycielami, aby przedstawić im metodykę nauczania podstawowych elementów lacrosse. Z kolei Leszek Nowacki, nauczyciel wychowania fizycznego w LO oraz dziennikarz sportowy „WW”, a także pomysłodawca konferencji, spotkał się z uczennicami ósmych klas, które rozważają trenowanie lacrosse i kontynuowanie nauki we wrzesińskim liceum. Ponadto w czasie konferencji Paulina Zawieja wygłosiła prelekcję „Układanie diety przy wzmożonym wysiłku fizycznym”, a Marcin Basiński, trener Poznań Hussars Ladies, przedstawił prezentację „Lacrosse – gra z historią”.

Dzięki temu, że lacrosse zagościło w podstawie programowej wychowania fizycznego zarówno dla szkoły podstawowej, jak i średniej, możliwe jest uzyskanie funduszy na zakup sprzętu dla szkół. Podobnie było w przypadku LO, które z początku korzystało ze sprzętu wypożyczonego od Poznań Hussars, a gdy okazało się, że dyscyplina przypadła uczennicom do gustu, placówka wystąpiła do starostwa o dofinansowanie.

Września jest jedyną szkołą w Wielkopolsce, gdzie można uczyć się lacrosse i jedną z nielicznych w kraju (dyscyplina pojawiła się też we Wrocławiu).

– Świadomość tego, że w ogóle w Polsce jest taki sport, jest niska. Dopiero wychodzimy z tą dyscypliną do szkół, ale dzięki lekcjom pokazowym mamy sygnały, że i nauczycielom, i uczniom się to podoba. Jest to urozmaicenie lekcji WF-u. Liczymy, że w przyszłości szkół, w których będzie można się uczyć lacrosse, będzie więcej – opowiadał Marcin Basiński.

 Jay Watts trenuje polską kobiecą reprezentację od niemal roku. Zapytany, co sądzi o pracy z drużyną, oznajmił:

– Sądzę, że to fantastyczna możliwość, by propagować tę dyscyplinę i obserwować ludzi, którzy wciąż się jej uczą, kochają ją i mają niesamowitą pasję do tego, co robią. To dla mnie naprawdę wspaniała możliwość, dzielić się swoją wiedzą z ludźmi, którzy są tak podekscytowani tym, że mogą doskonalić się w lacrosse.

Jeśli uda się zrealizować plany kadry Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, jest szansa, że Jay Watts będzie mógł trenować jeszcze bardziej doświadczone zawodniczki, ponieważ wuefiści pracują nad tym, aby we wrześniu wystartowała klasa mająca w programie 6 godzin wychowania fizycznego, w tym trzy godziny lacrosse.

Zaś inne szkoły mogą grać przykład z „Sienkiewicza” i we współpracy z Poznań Hussars wybadać, czy uczniowie byliby zainteresowani zgłębianiem tej dyscypliny.  

Paulina Zawieja mówiła o układaniu diety przy wzmożonym wysiłku fizycznym 

Marcin Basiński, trener Poznań Hussars Ladies, wygłosił prelekcję „Lacrosse – gra z historią”
Jay Watts (w zielonej bluzie) to trener główny Reprezentacji Polski Lacrosse Kobiet
Leszek Nowacki pokazywał podstawy lacrosse kandydatkom do LO

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

20:34 31-03-2019