Kacper Paterski z Kołaczkowa laureatem „Złotej Żaby” 2019/2020

Mimo pandemii tegoroczny konkurs „Złota Żaba” został rozstrzygnięty. To już 27. edycja konkursu organizowanego przez województwa wielkopolskie i lubuskie w dziedzinach języka polskiego i matematyki.

oświata 23:05 21-05-20203 0
– Wprawdzie stan zagrożenia epidemicznego uniemożliwił przeprowadzenie zaplanowanego na marzec drugiego etapu Konkursu „Złota Żaba” dla Uczniów Szkół Podstawowych w Dziedzinie Języka Polskiego i Literatury i w Dziedzinie Matematyki, to jednak Konkurs został rozstrzygnięty, wyłoniono laureatów i wyróżnionych, przyznano nagrody – informuje Wojciech Pogasz, zastępca prezesa zarządu Fundacji Edukacji Społecznej EKOS.

Drugi etap konkursu miał odbyć się 14 marca. Początkowo miał zostać przełożony, ale 5 maja organizatorzy poinformowali, że zdecydowali się odwołać zmagania. Miało wziąć w nich udział 210 uczniów: 84 miało sprawdzić się w języku polskim, a 126 uczniów – w dziedzinie matematyki. 

Ostatecznie końcowa klasyfikacja została ustalona w oparciu o wyniki pierwszego etapu, który odbył się w listopadzie 2019 roku w macierzystych szkołach uczestników.

– Konkursowa wzięła pod uwagę wyniki punktowe wszystkich tych spośród 5 871 uczestników, którzy zostali zakwalifikowani do drugiego etapu i potwierdzili, że chcą w nim wziąć udział – dodaje organizator. – Z matematyki maksymalną liczbę punktów uzyskało 5 uczniów: Filip Dondajewski ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Adama Wodziczki w Luboniu, Mikołaj Nowak ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. Braci Barskich w Śremie, Kacper Paterski z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie, Jakub Walkowiak ze Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Kobylnicy i Stanisław Wojtysiak ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie. Wszyscy oni zajęli pierwsze miejsce. Z języka polskiego i literatury Konkurs wygrała Maja Grochocińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zalasewie, Julian Trochimiak ze Szkoły Podstawowej nr 38 w Poznaniu był drugi, a Maria Grześkowiak z Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. nr 1 im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu zajęła trzecie miejsce.

Pełne wyniki dostępne są na stronie organizatora. Tam też można zapoznać się z arkuszami zadań.

Kacper Paterski zakwalifikował się do drugiego etapu zarówno z języka polskiego, jak i z matematyki.

– W szkołach powiatu wrzesińskiego do naszego konkursu przystępuje corocznie kilkuset uczniów. Do drugiego etapu w roku 2019/20 zostali zakwalifikowanych i potwierdziło, że chce wziąć udział po 5 uczniów z matematyki i z języka polskiego – wyjaśnia Wojciech Pogasz. 

Byli to uczniowie z Wrześni, Chwalibogowa, Miłosławia, Zasutowa i Nowego Folwarku. Oprócz Kacpra nagrody trafiły do trojga uczniów z gminy Września.

– Laureatką w dziedzinie języka polskiego i literatury (miejsce IV) została Agata Barańska z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni. W dziedzinie matematyki miejsce 36-38 zajęła i została wyróżniona jej szkolna koleżanka Zofia Jóźwiak, wyróżnienie też zdobył Hubert Zbierski z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Nowym Folwarku (39-40 wynik) – informuje organizator. – Po ogłoszeniu wyników Kacper Paterski napisał do organizatorów miły list: „Bardzo dziękuję i szczerze żałuję, że nie będę mógł wziąć udziału w konkursie jako uczeń szkoły średniej. W konkursie brałem udział po raz trzeci i bardzo mi się podobał”. Rzeczywiście, w poprzednich latach także odnosił sukcesy w „Złotej Żabie”.

Tradycyjnie laureaci, czyli osoby, które zajęły 20 pierwszych miejsc, otrzymali statuetki Złotej Żaby. Nagrody rzeczowe otrzymali zarówno laureaci, jak i wyróżnieni (czyli osoby, które zajęły miejsca od 21. do 40.). Były to książki (m. in. zbiór zadań „Lekcje twórczego myślenia ze Złotą Żabą”), sprzęt elektroniczny (m. in.: smartwatche, głośniki bluetooth) oraz prawo przyjęcia do I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi Fundacji EKOS w Swarzędzu i związane z tym stypendium. 

Wyróżniono też nauczycieli uczących języka polskiego lub matematyki laureatów najwyższych miejsc. Przyznano im upominki w formie bonów na książki.

Zamiarem organizatora konkursu, swarzędzkiej Fundacji Edukacji Społecznej EKOS, jest premiowanie tych uczniów, którzy łączą umiejętność logicznego i niestereotypowego myślenia z wyobraźnią i gotowością szukania niebanalnych rozwiązań. Zadania konkursowe układa doświadczony zespół złożony z nauczycieli szkół społecznych prowadzonych przez Fundację, pracowników Instytutu Filologii Polskiej UAM i Katedry Matematyki Stosowanej Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu W organizacji „Złotej Żaby” co roku pomaga kilkuset nauczycieli, którzy przeprowadzają pierwszy etap w oparciu o przesłane do szkół materiały.

Konkurs, który obejmuje województwa: wielkopolskie i lubuskie, jest współfinansowany przez: województwo wielkopolskie, samorządy powiatów (poznańskiego, kościańskiego, obornickiego, wolsztyńskiego), samorządy miast i gmin (Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Swarzędz, Września) oraz prywatnych sponsorów. Patronat: UAM – Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Radio Poznań. 

Thumb anna tess go%c5%82embiowska fot idzikowski 1

Anna Tess Gołębiowska

23:05 21-05-2020