Już niedługo do rąk czytelników trafi kolejny tomik śp. Michała Witolda Gajdy

Jesienią ukaże się piąty tomik wierszy Michała Witolda Gajdy. Niepublikowane wcześniej utwory wrześnianina ujrzą światło dzienne dzięki jego przyjaciołom z forum poetyckiego „Ogród ciszy”.

kultura 11:52 31-08-20200 0

Tomik będzie nosił tytuł „Malowanie portretu”, tak jak ostatni wiersz Michała Gajdy, napisany kilka dni przed śmiercią w styczniu 2017 r. Do rąk czytelników książka trafi w październiku lub listopadzie.

Tomasz Kowalczyk

– To nie będzie będzie jedyny tomik z wierszami Michała. W planach są już kolejne – zapowiada Tomasz Kowalczyk z Lublina, właściciel forum „Ogród ciszy” i wydawca „Malowania portretu”. – Od około dwóch miesięcy porządkuję archiwum Michała, które dostałem od jego rodziny. Zawiera ono około 165 wierszy, które już ukazały się w druku, oraz kilkaset niepublikowanych. Chcemy wydać minimum trzy, cztery tomiki. „Malowanie portretu” otwiera więc cykl. W przyszłym roku planujemy kolejną książkę i tak do skutku – mówi wydawca.

Gajda za życia wydał trzy tomiki: „Cztery strony roku”, „Zabawę w samotność” i „Samospełniającą się przepowiednię”. Po jego śmierci ukazały się „Przypadki Jewgienija Piurnonsensowicza”, zbiór humorystycznych utworów przesyconych autoironią i jednocześnie bogaty w literackie odniesienia. Za jego wydaniem stoi także Tomasz Kowalczyk, wraz z przyjaciółmi i znajomymi wrześnianina.

– Michał wydał niewiele książek. Wolał publikować na portalach literackich, bo dzięki nim szybciej docierał do czytelników. Bardzo cieszyły go reakcje i komentarze- mówi wydawca. – Bardzo zależy mi, żeby te wiersze znalazły odpowiednią recepcję nie tylko w rodzinnym mieście, ale w całej Polsce. Michał na to zasługuje, bo był wybitnym poetą, choć bardzo skromnym, tak jakby nie dowierzał swojemu talentowi. Przez wiele lat pisał wspaniałe, piękne, poruszające wiersze i chował je do szuflady. Dopiero w 2010 r. otworzył tę szufladę i z nieśmiałością pokazywał te utwory nam, kolegom, a także jury różnego rodzaju konkursów poetyckich. Stał się uznanym i lubianym twórcą. Przed wszystkim ceniono go za tę powściągliwość i dystans wobec tego, co napisał – wspomina Tomasz Kowalczyk.

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

11:52 31-08-2020