Jubileusz szkoły mleczarskiej we Wrześni z udziałem pół tysiąca absolwentów

11 i 12 maja odbędą się obchody 90. rocznicy powstania Szkoły Mleczarskiej we Wrześni. Rozmawiamy na ten temat z Markiem Dybą, przewodniczącym komitetu organizacyjnego.

oświata 21:06 09-05-20193 12
Zespół Szkół Mleczarskich we Wrześni

„WW”: Szkoła mleczarska została zlikwidowana 16 lat temu. Wielu wrześnian zapomniało o niej, ci młodsi pewnie nie wiedzą, że taka placówka w ogóle istniała. Z jakich powodów chcecie państwo podkreślić jubileusz 90-lecia?

MAREK DYBA: – Faktycznie szkoła przestała istnieć w 2003 r. i została włączona w struktury Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. Kierunek mleczarski został tam wygaszony i wydawać się mogło, że wszyscy zapomną o tej szkole. Ale to była placówka elitarna. Gdy została założona w 1929 r. i otwarta przez prezydenta Ignacego Mościckiego, to już wtedy nie byle kto mógł się do tej szkoły dostać. Trzeba było mieć praktykę mleczarską przynajmniej w zakładzie mleczarskim, wnieść wpisowe, opłaty za zakwaterowanie i wyżywienie. Nie każdy mógł pozwolić sobie na taką szkołę. Potrafiła przygotować do pracy nie tylko na podstawowych stanowiskach bezpośrednio produkcyjnych, ale też na stanowiskach kierowniczych. Dlatego prezesi wielu mleczarni to są właśnie absolwenci Szkoły Mleczarskiej we Wrześni. Absolwenci mieli estymę dla naszej szkoły, rozjeżdżali się po całym kraju i utrzymywali ze sobą kontakt. Pierwszy zjazd odbył się już w 1936 r., wtedy został też ufundowany sztandar szkoły przez absolwentów. Przetrwał do dzisiaj, został poddany renowacji i będzie prezentowany na sobotnio-niedzielnych uroczystościach. Po likwidacji szkoły w 2004 r. odbył się zjazd na 75-lecie. Ten jubileusz przeszedł nasze oczekiwania, ponieważ uczestniczyło w nim prawie 500 osób. Jak wyszliśmy z kościoła i prowadziła nas orkiestra dęta, to mieliśmy łzy w oczach, ludzie szli i płakali. Szkoły nie było, ale więź między absolwentami była ogromna. Zainteresowanie tegorocznym zjazdem najpierw było niewielkie, ale im bliżej daty, tym liczba zaczęła rosnąć lawinowo. Mamy od 30 do 50 zgłoszeń dziennie. Na dzisiaj (7 maja – przyp. red.) mam ponad 480 osób. Nie mamy swojej szkoły i organizacja jest dużym wyzwaniem, dlatego dziękujemy dyrektorowi ZSTiO Damianowi Hoffmanowi, który podjął wiele starań, abyśmy mogli ten zjazd przeprowadzić.

Internat szkoły mleczarskiej

Czy decyzja o likwidacji szkoły była słuszna? Utkwiły mi w pamięci wielkie emocje z tym związane.

Był to dla nas ogromny cios. Wówczas nowe władze powiatu wrzesińskiego twierdziły, że są ku temu podstawy. Z analiz demograficznych faktycznie tej młodzieży było coraz mniej, któraś ze szkół musiała być zreorganizowana. Padło na naszą, ale nie mogliśmy się z tym pogodzić. Języczkiem u wagi było to, że budynek szkolny nie był własnością powiatu – najpierw Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich, a po jego rozwiązaniu Spółdzielni Usługowo-Szkoleniowej. Chcieliśmy zorganizować strajk okupacyjny, ale komenda policji wybiła nam to z głowy, wystraszyliśmy się konsekwencji. Walczyliśmy o to, aby była tam szkoła podstawowa, aby budynek kupił burmistrz. Kwoty nie były wysokie. Był to dobry pomysł, ponieważ w perspektywie czasu okazało się, że trzeba było rozbudować Szkoły Podstawowe nr 1 i 2. Chcieliśmy utrzymać Centrum Kształcenia Kadr Mleczarskich, wiedzieliśmy, że jeśli ośrodek zostanie zlikwidowany, a maszyny zdemontowane, to już go nie odbudujemy. Przez 4 lata maszyny stały w magazynach i czekały na lepsze czasy. W pewnym momencie podjęliśmy decyzję o otwarciu nowej pracowni przetwórstwa mleka, na bazie istniejącego wyposażenia. Powstała w 2013 r. w strukturze Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej i do dzisiaj odbywają się tam kursy mleczarskie dla pracowników mleczarni z całego kraju. Korzystają z niej również uczniowie z ZSTiO oraz kilkakrotnie uczniowie ze szkoły z Wysokiego Mazowieckiego (klasa patronacka SM MLEKOVITA). W przyszłym tygodniu mamy kurs mleczarski dla Spółdzielni Mleczarskiej Gostyń. W ten sposób podtrzymujemy tradycję mleczarstwa, która we Wrześni sięga przecież jeszcze XIX wieku.

 

Program obchodów jubileuszowych

10 maja (piątek)

Przyjęcie i zakwaterowanie uczestników uroczystości jubileuszowych (internat Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, ul. Kaliska 2A), spotkania towarzyskie.

11 maja (sobota)

9.30 – msza święta (kościół farny we Wrześni)

10.30 – przemarsz z udziałem Wrzesińskiej Orkiestry Dętej do Pałacu na Opieszynie.

11.00-13.00 – uroczysta akademia (Pałac na Opieszynie), pamiątkowe zdjęcie.

13.00-19.00 – obiad, zwiedzanie wystawy Dzieje Szkoły Mleczarskiej, degustacje wyrobów mleczarskich, spotkania klasowe i rocznikowe (Szkoła i internat ZSTiO, Kaliska 2A), zwiedzanie Centrum Badań i Rozwoju Nowoczesnych Technologii w Grzymysławicach.

19.00 Bal Absolwenta (Pałac na Opieszynie)

12 maja (niedziela)

Śniadanie i wykwaterowanie (do godz. 13.00)

Thumb ww biernat

Filip Biernat

21:06 09-05-2019