Jeszcze Polska nie zginęła, czyli 80. rocznica wybuchu wojny w Kołaczkowie

Wczoraj (17 września) w Kołaczkowie obchodzona była 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji odbyła się uroczysta wieczornica przygotowana przez Joannę Wojciuch. Premierę miały etiuda filmowa pt: „Zabawa w klucz” i dokument zatytułowany „Wojna”.

aktualności 11:36 18-09-20190 9

Uroczystość odbyła się w pałacu Reymonta, a gospodarzem spotkania był Gminny Ośrodek Kultury. Rocznica cieszyła się sporym zainteresowaniem mieszkańców. We wtorek główna sala pałacu szczelnie się zapełniła.

Wieczór wspomnień został przygotowany przez Joannę Wojciuch, polonistkę z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kołaczkowie. Wystąpili absolwenci szkoły, którzy grali i śpiewali: Weronika Andrzejewska, Martyna Duszka, Angelika Kaniewska, Renata Mikołajczyk i Bartek Podlewski. Imprezę prowadzili Katarzyna Kruszyńska-Stasiak i Adrian Plewiński.

Po raz pierwszy zaprezentowano etiudę filmową w reżyserii Joanny Wojciuch zatytułowaną „Zabawa w klucz”. W filmie wystąpili: Karolina Graczyk, Weronika Andrzejewska, Mateusz Maserak, a także Bernadeta Budaszewska i Helena Muzolf. Fabuła powstał na podstawie opowiadania Idy Fink.

Na zakończenie wieczornicy zaprezentowany został film dokumentalny „Wojna”. To zapis wspomnień wojennych mieszkańców gminy Kołaczkowo i Pyzdry: Emilii i Wacława Rogozińskich, Stefanii Walczak, Czesławy Wojciuch, Marii Świerczyńskiej, Ireny Ratajczak, Edmunda Zmudy, Stanisława Dębickiego, Marka Sobczaka i Andrzeja Walczaka. Cześć z bohaterów filmu pojawiła się na wtorkowej rocznicy.

Dodajmy, że film został zrealizowany przez zespół: Joannę Wojciuch, Katarzynę Kruszyńską-Stasiak, Mariusza Gomulskiego i Filipa Biernata.

Wtorkową wieczornicę zakończyło wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" zaintonowanego przez Czesławę Wojciuch.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

11:36 18-09-2019