Jest propozycja przenosin biblioteki. Mieszkańcy mają jednak wątpliwości

Nekielska biblioteka publiczna może zostać przeniesiona do budynku dawnego ośrodka kultury. Pomysł wywołał jednak wątpliwości wśród części mieszkańców przybyłych na zebranie konsultacyjne.

aktualności 20:16 05-04-20180 2

Plan umieszczenia publicznej instytucji w innej lokalizacji jest związany z możliwością pozyskania dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Gmina ma szansę otrzymać dotację w wysokości 2 mln zł lub 75 % kosztów całego projektu.

Podczas spotkania zaproponowano wstępne założenia nowej biblioteki. W ogólnym zarysie znalazły się takie pomieszczenia jak: wypożyczalnia główna, czytelnia, pracownia komputerowa, oddział dla młodzieży, oddział dla dzieci, scena z widownią do 50 osób i sala konferencyjna. Co istotne, nie ma jeszcze opracowanego dokładnego projektu technicznego z rozmieszczeniem poszczególnych sal.

Mieszkańcy gminy w większości przychylnie odnieśli się do projektu. Nie zabrakło też jednak propozycji innych rozwiązań  (w tym adaptacji budynku nie tylko na potrzeby związane z działalnością biblioteki). Wątki dotyczyły też zagospodarowania całości kompleksu pałacowo-parkowego.

Zebranie zakończyło się głosowaniem, na którym pozytywnie zaopiniowano przedstawione rozwiązania. 23 osoby opowiedziały się za realizacją projektu, 4 były przeciw, natomiast 11 wstrzymało się od głosu.

Urzędnicy mają niewiele czasu na przygotowanie ostatecznej wersji projektu. Wnioski do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego można składać do 20 kwietnia.

Więcej szczegółów w najbliższym wydaniu "Wiadomości Wrzesińskich".

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

20:16 05-04-2018