Jest plan na utworzenie sali historycznej w nekielskim pałacu. Będzie dotacja na realizację?

Urzędnicy chcą pozyskać dofinansowanie na utworzenie izby pamięci w nekielskim pałacu. Do zyskania jest pół miliona złotych.

aktualności 22:49 26-06-2018 8

Wniosek został złożony w naborze "Ochrona zabytków i budownictwa tradycyjnego" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Przedmiotem wniosku jest przebudowa części pomieszczeń pałacu w celu zaadaptowania ich na izbę pamięci wraz z przebudową wieży, tarasu z tyłu budynku, budową tarasu widokowego na dachu. Wniosek uwzględnia również koszty wykonania instalacji wodno-kanalizacyjnej, wentylacji, ogrzewania, instalacji elektrycznych wraz z monitoringiem, a także koszty wyposażenia, m. in. gabloty do eksponatów czy projektor do prezentacji multimedialnych. Izba pamięci po zabiegach renowacyjnych i konserwatorskich będzie eksponowała zachowaną substancję zabytkową wnętrz - informuje zastępca burmistrza, Anna Mizgajska.

Ankieta

Czy powstanie sali historycznej w pałacu jest dobrym pomysłem?

Sala historyczna poświęcona będzie historii gminy, rodzinie Żółtowskich i ich związkom z Gminą Nekla. Sala będzie posiadała bezpośrednie wyjście na schody prowadzące na wieżę z tarasem widokowym na panoramę miasta. W ramach robót budowlanych w zakresie zagospodarowania terenu z tyłu pałacu zamontowany zostanie infokiosk (z ekranem dotykowym, dostępem do internetu), który będzie pełnił funkcję ogólnodostępnej, bezpłatnej informacji dotyczącej zarówno dziedzictwa historyczno-kulturowego Gminy Nekla jak również jej oferty kulturalnej, edukacyjnej czy turystycznej - dodaje Mizgajska.

Koszt ewentualnej inwestycji szacowany jest na 981 tys. zł. Jeżeli uda się pozyskać dotację, zadanie zostanie zrealizowane w czwartym kwartale 2019 roku.

Fot. Jerzy Osypiuk, Nekielskie Stowarzyszenie Kulturalne

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

22:49 26-06-2018 8