Jest tylko jedno takie miejsce w powiecie. Piekarnia Agnes znów z unijnym certyfikatem

Piekarnia Agnes z Nekli w tym roku po raz kolejny będzie sprzedawać świętomarcińskie rogale z unijnym certyfikatem jakości.

społeczeństwo 10:07 07-11-20201 1

Tradycja wypiekania rogali w Wielkopolsce sięga XIX wieku. Od 2008 r. jest to produkt wpisany do "rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej".

Nekielska piekarnia wielokrotnie w poprzednich latach posiadała już certyfikat. Kilka dni temu Cech Piekarzy i Cukierników opublikował listę 76 punktów. Nie było na niej wtedy piekarni Agnes (o czym informowaliśmy w piątkowym numerze "WW"). 

Nastąpiła jednak aktualizacja listy o 13 kolejnych punktów. Jednym z nich jest właśnie nekielska piekarnia. Oznacza to, że po raz kolejny będzie można tam nabyć rogale z unijnym certyfikatem. Dodajmy, że to jedyny taki punkt w powiecie wrzesińskim.

Siedziba piekarni Agnes znajduje się przy ul. Beutlera w Nekli

Przypomnijmy, że certyfikowane rogale świętomarcińskie składają się z trzech istotnych części. Pierwszą z nich jest ciasto półfrancuskie na bazie margaryny. Drugim składnikiem jest nadzienie wyrabiane z: białego maku z cukrem, okruchami ciasta biszkoptowego, masą jajeczną, margaryną, orzechami, rodzynkami, owocami w syropie lub kandyzowanymi (czereśnie, gruszka, skórka pomarańczowa) oraz aromatem migdałowym. Istotny jest też sposób zawijania ciasta (na kształt podkowy) i nakładania masy makowej (między warstwami ciasta), a także dekorowanie pomadą i rozdrobnionymi orzechami.

Lista wszystkich tegorocznych punktów z certyfikatem opublikowana przez Cech Piekarzy i Cukierników znajduje się TUTAJ.

Thumb jagie%c5%82a

Radosław Jagieła

10:07 07-11-2020