Jedna miejscowość, dwie nacje. Powrót do trudnej historii Sokolnik

Dzisiaj (22 listopada) mieszkańcy Sokolnik uczcili 80. rocznicę niemieckich prześladowań z 1939 roku.

aktualności 23:32 22-11-20190 3

Najpierw przedstawiciele władz i lokalnej społeczności z Danutą Grabowską, przewodnicząca rady gminy na czele oraz delegacją szkoły, złożyli wiązanki i zapalili znicze na pomniku sokolnickich bohaterów na cmentarzu parafialnym, a także pod tablicą przy przedszkolu, która upamiętnia męczeństwo mieszkańców z 22 listopada 1939 roku. Nie zapomniano także o sokolnickich Niemcach, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku i zostali pochowani na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.

Historia konfliktu polsko-niemieckiego w Sokolnikach

W kościele pw. św. Jakuba Apostoła uroczyste nabożeństwo odprawił proboszcz ks. Marek Stajkowski. Następnie uczestnicy przenieśli się do szkoły podstawowej. Tutaj uczniowie zaprezentowali widowisko słowno-muzyczne, które przygotowywali z nauczycielkami: Magdaleną Rzepką, Elżbietą Jędraszak i Agnieszką Adamską. Przygotowana została także wystawa upamiętniająca zamordowanych sokolniczan, którą wykoncypował Eugeniusz Kaczmarek.

Uroczystość zakończyła prelekcja historyczna Eugeniusza Plewińskiego. W piątkowym spotkaniu uczestniczył także Władysław Śmidowicz, świadek wydarzeń z jesieni 1939 roku.

Thumb ww biernat

Filip Biernat

23:32 22-11-2019