Jeden przepuszcza, drugi przejeżdża. Publikujemy nagranie ku przestrodze

Niewiele brakowało, by doszło do kolejnej tragedii na przejściu dla pieszych na drodze krajowej nr 92 w Psarach Małych.

aktualności 11:55 25-02-20206 20

Widać to na filmie, który otrzymaliśmy na naszą skrzynkę alarm@wrzesnia.info.pl. Osoba, która nam przesłała nagranie, jedzie lewym pasem w kierunku Wrześni. Zatrzymuje się przed „zebrą”, by przepuścić ucznia wracającego prawdopodobnie ze szkoły do domu.

Chłopiec wchodzi na pasy. Niemal w tym samym czasie prawym pasem przejeżdża samochód kurierski DHL. Ten kierowca postanowił nie przepuszczać pieszego. Szczęśliwie udało się uniknąć najgorszego scenariusza. Dodajmy, że przed przejściem jest ograniczenie prędkości do 50 km/h. 

Ankieta

zachowujesz szczególną ostrożność przy „zebrach”?

Do takich sytuacji niestety bardzo często dochodzi na przejściach dla pieszych, w tym również w Psarach Małych. Przypomnijmy, że to na nim 15 grudnia 2017 roku zginął 84-letni mężczyzna, który przeprowadzał rower na drugą stronę drogi. Uderzył w niego peugeot boxer, kierowany przez 22-letniego wówczas mieszkańca Poznania Jana G. Auto jechało lewym pasem w kierunku Wrześni. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W 2017 roku na przejściu śmiertelnie potrącony został mieszkaniec Psar Małych Fot. KPP Września
Mężczyzna, który zginął przeprowadzał rower na druga stronę drogi Fot. KPP Września

W trakcie przesłuchania mieszkaniec Poznania nie potrafił odpowiedzieć prokuratorowi na pytanie, dlaczego nie zatrzymał się przed przejściem, tak jak to zrobił jadący prawym pasem kierowca. Biegły orzekł, że kierowca mógł jechać z prędkością około 90 km/h.

– Patrząc na skutki zdarzenia, ciężko jest mi na co dzień żyć. Jest uraz po zdarzeniu – mówił śledczym Jan G. 

Sąd Rejonowy we Wrześni skazał go na karę dwóch lat i ośmiu miesięcy pozbawienia wolności. Orzekł też wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów na okres ośmiu lat. Sąd Okręgowy w Poznaniu podtrzymał wyrok. Przewodniczący składu wytknął kierowcy m.in to, że widział on, że na sąsiednim pasie jazdy stoją inne samochody, a mimo to postanowił jechać.

– Nawet tak czytelny sygnał, że skoro te samochody stoją, to oznacza to jakąś potencjalnie niebezpieczną sytuację drogową, jak choćby obecność pieszych na pasach, nie dał oskarżonemu do myślenia – napisano w uzasadnieniu wyroku.

Bezpieczeństwo na przejściu poprawiłby z pewnością montaż sygnalizacji świetlnej. O inwestycję u Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zabiegają mieszkańcy Psar Małych, Urząd Miasta i Gminy we Wrześni oraz Projekt Września.

Ankieta

Czy na przejściu dla pieszych w Psarach Małych powinna powstać sygnalizacja świetlna?

W aktualnym programie Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych jest ujęte zadanie przebudowy odcinka drogi krajowej nr 92 (...). W ramach zadania przewidziana jest przebudowa dwóch skrzyżowań z budową skoordynowanych sygnalizacji świetlnych. Trudno nam jest jednak określić w chwili obecnej dokładny termin realizacji tej inwestycji – czytam w jednym z pism.

Z uwagi na ogromne zapotrzebowanie inwestycyjne na istniejącej sieci dróg krajowych w całym kraju, inwestycje infrastrukturalne muszą być planowane z jak największą starannością, przewidując ich efekty dla całej zarządzanej sieci oraz wszystkich użytkowników, uwzględniając przy tym dostępne środki finansowe – napisano w kolejnym piśmie.

Od redakcji: Prosimy kierowców o przesyłanie nam nagrań naruszeń drogowych z kamerek samochodowych. Można je wysyłać na alarm@wrzesnia.info.pl

Thumb 64861016 2494978670553670 5517157221407916032 o

Łukasz Różański

11:55 25-02-2020