Jazz z Polesia. Urzekający koncert zespołu Ulyanica na rynku

Jazz inspirowany muzyką ludową oczarował wrzesińską publiczność i na ponad godzinę przeniósł do świata starej, poleskiej baśni.

kultura 00:56 07-07-2018 1

Za nami kolejna odsłona letnich koncertów jazzowych. Tym razem na rynku wystąpił zespół Ulyanica.

Grupę tworzy Ulyana Hedzik, wokalistka i skrzypaczka oraz czterech instrumentalistów: Tomasz Sołtys, Roman Chraniuk, Adam Zagórski i Patryk Rynkiewicz.

Muzycy zaprezentowali utwory z płyty „Viesna”, która inspirowana jest folklorem Polesia. Przepiękne nostalgiczne pieśni wzbogacone o nowoczesne aranżacje sprawiły, że publiczność wyciszyła się i odpłynęła.

Duże wrażenie zrobiła charyzma i pełen emocji, liryczny głos wokalistki, który dopełniało brzmienie instrumentów - trąbki, kontrabasu, perkusji i klawiszy.

Zespół Ulyanica powstał w 2016 roku. Po raz pierwszy wystąpili razem w ramach koncertu dyplomowego liderki.

Później były kolejne koncerty - już dla szerszej publiczności.

„Viesna” to ich debiutancka płyta. W 2017 roku krążek otrzymał nagrodę przyznawaną przez portal Experty.by, najważniejsze medium muzyczne na Białorusi. Ulyanica była najlepsza w dwóch kategoriach: „Najlepsza płyta folkowa” i „Najlepszy debiut". Do nagrody typowane są wszystkie płyty z danego roku z muzyką białoruską. Zwycięzców wybierają muzycy z kilku krajów.

Zespół już niedługo rusza w trasę koncertową promującą płytę po Białorusi.

- Bardzo się cieszę, że jeszcze przedtem mogłam zaśpiewać we Wrześni na tym pięknym rynku. Wygląda tu trochę jak we włoskich miasteczkach - mówiła chwilę przed koncertem Ulyana Hedzik.

Krótka rozmowa z liderką grupy w najbliższym wydaniu WW.

A poniżej jeden z utworów zespołu:

Thumb go dziewicz2

Joanna Goździewicz

00:56 07-07-2018 1