Jaką funkcję pełni okap gastronomiczny w kuchni?

Chcąc sprawić, żeby kuchnia znajdująca się w restauracji była jak najlepszym miejscem do pracy, nie wystarczy postawić na nowoczesne piece czy lodówki. Komfort pracowników oraz warunki panujące na zapleczu bezpośrednio przekładają się na funkcjonowanie całego lokalu. Dlatego też właściciele takich punktów muszą zadbać o wybór właściwego okapu do restauracji. Na rynku znajduje się szeroka oferta tych urządzeń, co sprawia, że można dopasować je do specyfiki rozmaitych pomieszczeń.

gospodarka 09:53 23-01-20204 0

MATERIAŁ PARTNERSKI

Okap gastronomiczny – czym się charakteryzuje?

Okap to urządzenie, które znajduje się w niemal każdym gospodarstwie domowym. Jednak potrzeby lokali gastronomicznych wymuszają poszukiwania profesjonalnych rozwiązań. Dlatego okap do restauracji będzie znacznie różnił się od tego, który znajduję się nad kuchenką w domu.

W przypadku kuchni, gdzie często powstaje kilka posiłków w tym samym czasie, szczególne znaczenie ma wydajność sprzętów. Dobrej jakości okapy gastronomiczne, które spełnią oczekiwania nawet wymagających użytkowników, można znaleźć w specjalistycznych sklepach – na przykład w Technica: https://sklep.technica.pl/okapy-gastronomiczne. Okap do restauracji powinien działać tak, aby powietrze w kuchni było zawsze jak najlepszej jakości.

Urządzenie to musi być też przystosowane do możliwości aranżacyjnych danego pomieszczenia. Można zdecydować się na różne modele tego sprzętu, w tym między innymi na okap przyścienny gastronomiczny. Oprócz tego warto również zainwestować w akcesoria poprawiające funkcjonalność i komfort obsługi tych urządzeń.

Okapy do gastronomii powinny wyróżniać się określonymi cechami. Jak wiadomo, kuchnia to miejsce, gdzie zwykle panują trudne warunki. Łatwo tam o to, aby na powierzchni urządzeń znalazł się rozgrzany tłuszcz. Dlatego okap gastronomiczny musi być wykonany z materiałów odpornych na jego działanie. Ponadto nie powinny mu szkodzić silne środki czyszczące, kwasy czy też wysokie temperatury.

Okapy gastronomiczne występują w wielu wariantach. Poszczególne modele różnią się od siebie wielkością. Jednak mogą mieć także inne możliwości montażowe. Jednak zawsze muszą być starannie dopasowane do danego pomieszczenia – tylko to zapewnia, że będą w nim panowały optymalne warunki do pracy.

Okap do gastronomii – dlaczego jego montaż w lokalu jest tak ważny?

W kuchni w restauracji, w barze czy w stołówce nieustannie przygotowywane jest jedzenie. Smażenie, gotowanie i pieczenie powoduje to, że powietrze w tym pomieszczeniu nie jest najlepszej jakości. Może być tam bardzo duszno oraz gorąco. Takie warunki zdecydowanie nie sprzyjają zachowaniu dobrego samopoczucia przez personel.

Dlatego właśnie montuje się tam okapy. Mają one wbudowane silniki, które wprawiają w ruch ich mechanizm. Jest on odpowiedzialny między innymi za pochłanianie zapachów oraz pary wodnej. Oprócz tego profesjonalne okapy do gastronomii pozwalają pozbyć się z pomieszczenia nadmiaru ciepła, dymu, a także zanieczyszczeń tłuszczowych.

Jak wiadomo tłuszcz i para mogą w znacznym stopniu przyczynić się do pogorszenia stanu technicznego innych urządzeń znajdujących się w kuchni. Właśnie wobec tego wybór odpowiedniego okapu do kuchni w lokalu jest tak istotny.

Idealny okap do gastronomii, czyli jaki?

Dobry okap gastronomiczny to przede wszystkim taki, który będzie dobrze sprawował się w konkretnej kuchni. Musi być dobrany z uwzględnieniem rozmiaru urządzeń emitujących ciepłe powietrze i parę wodną. W niektórych kuchniach sprawdzi się okap przyścienny gastronomiczny, a w innych model centralny skrzyniowy.

Nie można jednak zapominać o jego wydajności, która zależy między innymi od sposobu wykonania i jakości materiałów użytych do jego produkcji. Aby okap przez długie lata sprawował się bez zarzutu, musi być wyprodukowany przez renomowaną i uznaną na rynku firmę.

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

09:53 23-01-2020