„Ja tego nie ogarniam”. Starosta ochrzania ekologów utrudniających inwestycje

– Może i ja jestem barbarzyńcą (…), może nie wykształciłem w sobie jakiejś ekologicznej wrażliwości, ale zalegające gdzieś głęboko we mnie pokłady zdrowego rozsądku nie dają mi spokoju. Coś we mnie woła: „Ratunku! Na pomoc! Szaleństwo!” Ja tego nie ogarniam... – tak starosta Dionizy Jaśniewicz zaczyna swoją burę na ekologów.

samorząd 15:48 24-04-20207 48

Nietypowy wpis, który pojawił się na Facebooku starosty w piątek 24 kwietnia, dotyczy budowy ścieżki pieszo-rowerowej w Gutowie Małym prowadzącej do Grzybowa. Inwestycja ta wymagała wycięcia części przydrożnych drzew.

– „Ekolodzy” protestują, gdyż na drzewach znajdują się kolonie mchów (PĘDZLICZEK ZIELONAWY, ODNOŻYCA JESIONOWA I MĄCZYSTA). Przyjeżdżają urzędnicy z województwa (RDOŚ), oglądają mchy porastające drzewa. Po dokonanych oględzinach przysyłają do powiatu pismo, mówiące, że drzewa powinni obejrzeć eksperci od mchów i porostów – relacjonuje starosta.

– Zlecamy ekspertyzę (6,5 tys. zł). Eksperci badają mchy na drzewach i stwierdzają, że „przed ewentualnym wycięciem drzew mchy należy implantować na sąsiednie drzewa po drugiej stronie drogi”. W oparciu o tę ekspertyzę RDOŚ nakazuje zlecenie implantacji specjalistom od takich operacji, po czym oni wyrażą zgodę na wycinkę. Czekamy na odpowiedni czas i zlecamy implantację (3,5 tys. zł). Specjaliści od implantacji wykonują operację.

– Uff… Minęło 18 miesięcy i drzewka można wyciąć. Należy jednak cały czas obserwować jak się pędzliczki zaaklimatyzują na nowym nosicielu. Ścieżka pojedzie dalej w kierunku Grzybowa. Na razie kawałek do przodu. Co będzie za zakrętem? Strach się bać. Niecierpliwie już czekamy na następnych „dzielnych ekologów” – kończy D. Jaśniewicz.

Cały wpis, który spotkał się z dużym poparciem, można przeczytać TUTAJ. Starosta dołączył do niego zdjęcia opisywanych drzew oraz gatunków mchów.

Ankieta

Czy Twoim zdaniem starosta słusznie krytykuje ekologów?

Thumb tem podsumowanie dai

Damian Idzikowski

15:48 24-04-2020